Obserwuj w Google News

Lider zwiększa przewagę, zmiana na podium. Ta partia zdecyduje o losach rządu

2 min. czytania
22.09.2023 08:43
Zareaguj Reakcja

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości rośnie. Partia Jarosława Kaczyńskiego oddaliła się od Koalicji Obywatelskiej na dystans 9 pkt proc. O losach rządu w nowym Sejmie decyduje Konfederacja - wynika z opublikowanego w piątek sondażu IBRiS dla Onetu.

Sejm
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wybory parlamentarne 2023 coraz bliżej. W najnowszym sondażu na najwyższym miejscu podium po raz kolejny znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS. Jak wskazał Onet, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na poparcie 35,1 proc. Polaków. To więcej o 1,8 pkt proc. w porównaniu z ostatnim badaniem dla portalu przeprowadzonym 13 września.

Sondaż IBRIS: PiS zyskuje, KO stoi w miejscu

Drugie miejsce - jak czytamy w piątek w Onecie - zajmuje Koalicja Obywatelska (KO). Ugrupowanie pod wodzą Donalda Tuska cieszy się poparciem 26,1 proc. wyborców. To mniej o 0,3 pkt proc. względem poprzedniego badania.

Na podium wróciła Konfederacja. Wskazało ją 9,9 proc. ankietowanych przez IBRiS, tj. mniej o 0,2 pkt proc. "Politycy tego ugrupowania decydują o losach rządu w nowym Sejmie — wynika z prognozy podziału mandatów" - ocenił Onet.

Redakcja poleca

Zgodnie z opublikowanym w piątek sondażem Trzecia Droga może liczyć na 9,2 proc. głosów (więcej o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania). " Lewica, która w ubiegłym tygodniu pojawiła się na trzecim miejscu, tym razem wprowadziłaby kandydatów do Sejmu jako ostatnia, z poparciem 9,1 proc. (-2 pkt proc.)" - dodał portal.

Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRiS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco:

  • PiS — 203,
  • KO — 148,
  • Konfederacja — 40,
  • Trzecia Droga (Polska 2050+PSL) — 36,
  • Lewica — 32,
  • Mniejszość niemiecka — 1.

Portal przekazał też, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 62,9 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 54,8 proc., a "raczej tak" — 8,1 proc. osób.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) 20 września 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).