Obserwuj w Google News

Małgorzata Wassermann ma poparcie nawet opozycji. Kim jest posłanka?

3 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2023
20.11.2023 10:10
Zareaguj Reakcja

Małgorzata Wassermann to bezpartyjna posłanka z Krakowa, która do Sejmu kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości piastowała m.in. stanowisko przewodniczącej sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Jej nazwisko przewija się w dyskusji na temat kandydatów na wicemarszałków Sejmu.

Małgorzata Wassermann
fot. Artur Barbarowski/East News

Małgorzata Wassermann – to nazwisko znane w polityce. Prawniczka, działaczka polityczna, początkowo związana z Prawem i Sprawiedliwością. W politykę zaangażowała się w 2010 roku po  katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku, w której zginął jej ojciec — Zbigniew Wassermann, prokurator, minister-członek Rady Ministrów, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji. Wassermann publicznie kwestionowała ustalenia prowadzonego w sprawie katastrofy śledztwa, uczestniczyła w konferencjach smoleńskich i brała również udział w poświęconych katastrofie filmach dokumentalnych.

Po otrzymaniu mandatu posłanki Wassermann zasiadała w Komisji Śledczej ds. Grupy Amber Gold. Szeroko komentowane i transmitowane publicznie obrady Komisji przyniosły Małgorzacie Wassermann rozgłos i popularność, nawet wśród osób na co dzień nieinteresujących się polityką. Kim jest Małgorzata Wassermann? Dlaczego po latach współpracy zdecydowała się na wystąpienie z PiS?   

Małgorzata Wassermann: kim jest posłanka?

Małgorzata Wassermann urodziła się w 1978 roku w Krakowie. W 2002 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, z zawodu jest adwokatem.

Małgorzata Wassermann do polityki weszła w 2005 roku, kandydując do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości jako polityk bezpartyjna. W 2018 roku przegrała z Jackiem Majchrowskim w wyborach na prezydenta Krakowa. W jej programie wyborczym znalazły się wówczas m.in.:

  • budowa metra w Krakowie lub szybkiej kolei aglomeracyjnej,
  • udrożnienie ruchu poprzez budowę tuneli i estakad,
  • wprowadzenie Karty Mieszkańca.

W kampanii poruszono również tematy zdrowotne, takie jak:

  • program przeciwdziałania smogowi,
  • zagrożenia płynące z używania dopalaczy i narkotyków,
  • utworzenie miejsc rehabilitacji dla kobiet w ciąży.

Małgorzata Wassermann: afera Amber Gold

Małgorzata Wassermann w 2016 roku stanęła na czele sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

Piramida finansowa została utworzona w 2009 roku przez gdańskiego przedsiębiorcę Marcina Plichtę. Twórca „pierwszego domu składowego w Polsce” oferował inwestycje w złoto i drogocenne kruszce. Trzy lata później sąd rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Amber Gold. Na liście poszkodowanych znalazło się aż 18 tys. osób.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wymierzył Marcinowi Plichcie karę 15 lat pozbawienia wolności, a jego żonie Katarzynie Plichcie 12,5 roku pozbawienia wolności. W maju 2022 Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok wobec Marcina Plichty, a wobec Katarzyny Plichty zmniejszył wymiar kary do 11,5 więzienia oraz 67,5 tys. zł grzywny.

Afera odbiła się szerokim echem w mediach, a posiedzenia komisji śledczej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niektóre powiedzenia (caryca) na stałe weszły do słownika.    

Małgorzata Wassermann: katastrofa smoleńska

Małgorzata Wassermann jest córką Zbigniewa Wassermanna – posła PiS, który zginął w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Prawniczka od początku śledztwa smoleńskiego kwestionowała ustalenia komisji Jerzego Millera. Uczestniczyła w tzw. konferencjach smoleńskich.

Jest współautorką książek „Zamach naprawdę” i "Repolonizacja Polski".

Małgorzata Wassermann: życie prywatne

Małgorzata Wassermann chroni życie prywatne. Nic nie wiadomo na temat jej stanu cywilnego, posłanka nie opowiada publicznie o rodzinie i swoim życiu osobistym.

Wyjątek zrobiła w 2022, gdy zaprosiła do siebie dziennikarzy „Super Expressu”. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, że Małgorzata Wassermann bardzo dba o formę – preferuje ćwiczenia aerobowe – i, choć sama nie ma dzieci, świetnie odnajduje się w roli cioci.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap