Obserwuj w Google News

Michał Gramatyka był nazywany "złotym dzieckiem PO". Kim jest poseł Polski 2050?

4 min. czytania
Aktualizacja 11.12.2023
06.12.2023 15:12
Zareaguj Reakcja

Michał Gramatyka przed laty był nazywany "złotym dzieckiem PO". Politykowi wróżono karierę w strukturach Platformy, czego dowód stanowiło m.in. zaangażowanie w kampanię wyborczą Małgorzaty Kidawy Błońskiej. Nieoczekiwanie poseł zmienił szeregi partii i jest członkiem ugrupowania Szymona Hołowni – Polska 2050. 

Poseł Michał Gramatyka
fot. Michal Zebrowski/East News

Michał Gramatyka to prawnik, nauczyciel akademicki specjalizujący się w kryminalistyce, muzyk specjalizujący się w muzyce folkowej i szantach, samorządowiec, polityk, poseł na Sejm IX i X kadencji. Po raz pierwszy dostał się do Sejmu w 2019 roku, wówczas był wybrany z list  Platformy Obywatelskiej. Po 4 latach Gramatyka postanowił przenieść się do Polski 2050 i z ramienia Trzeciej Drogi wystartował w wyborach parlamentarnych 2023, w których kolejny raz uzyskał mandat posła. 

Michał Gramatyka: kariera polityczna, PO i Polska 2050 

Na początku kariery politycznej Gramatyka był działaczem Unii Wolności. W wyborach w 1998 z jej listy został po raz pierwszy wybrany na radnego miasta Tychy. W 2002 utrzymał mandat radnego na kolejną kadencję. W 2004 roku z listy UW bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego. W 2006 i w 2010 po raz trzeci i czwarty wybrany został na radnego z komitetu prezydenckiego.

W 2014 roku Gramatyka został radnym wojewódzkim z list PO, a po trzech latach wybrano go na stanowisko wicemarszałka sejmiku. W 2018 roku ponownie uzyskał miejsce w radzie, a w listopadzie tego roku odszedł z zarządu województwa. Po niespełna roku polityk wystartował w wyborach parlamentarnych z okręgu śląskiego, obejmującego jego rodzinne miasto, czyli Katowice oraz Tychy, w których działał jako samorządowiec. Po prawie dwóch latach dość nieoczekiwanie zmienił barwy partyjne i przeszedł do partii Szymona Hołowni.

- To kompletne zaskoczenie. Był cudownym dzieckiem PO, jego kariera rozwijała się lepiej niż wielu działaczy z dłuższym stażem – mówił w lipcu 2021 roku, tuż po odejściu Gramatyki z Platformy, jeden z polityków PO. Koledzy partyjni Gramatyki nazywali jego ‘transfer’ większą nielojalnością partyjną. "To osoba pełniąca ważne stanowiska, gdy rządziła Platforma. Wstyd wobec kolegów i przyjaciół z Koalicji. Wstyd wobec wyborców. Szczególny wstyd dla regionalnej Platformy..." - napisał w sieci Arkadiusz Chęciński, jeden z liderów śląskiej PO i prezydent Sosnowca w lipcu 2021 roku.

Gramatyka na konferencji, podczas której potwierdzono jego odejście z PO, mówił: - Wierzę, że można się spierać o Polskę i jednocześnie szanować się nawzajem. Wierzę w myślenie i działanie w kategoriach pokolenia, nie kadencji. Cieszę się, że trafiam pomiędzy ludzi, którzy dostrzegają wyzwania XXI w., takie jak zagadnienia sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. 

Michał Gramatyka: Enea i Tauron

W styczniu 2013 roku, z pracy w urzędzie miasta, Michał Gramatyka przeszedł do Enei, gdzie został dyrektorem zarządzania operacyjnego. Po dwóch latach został prezesem zarządu Enea Centrum, a po kilku miesiącach wiceprezesem zarządu spółki akcyjnej Tauron Polska Energia. Z tej funkcji został szybko odwołany.

Redakcja poleca

Michał Gramatyka: szanty, Perły i Łotry

Poseł Polski 2050 wśród swoich zainteresowań wymienił media, telekomunikację, muzykę folkową i szanty. Co ciekawe, polityk był członkiem zespołu z Tych, który grał "morską" muzykę. W 1998, gdy po raz pierwszy dostał się do rady miasta, został też członkiem zespołu grającego muzykę folkową oraz szanty Perły i Łotry Shanghaju. Później objął także funkcję dyrektora festiwali Śląska Jesień Gitarowa oraz Port Pieśni Pracy.

W 2020 roku ze swoim zespołem Perły i Łotry we współpracy z francuskim DJ-em L.B. One nagrał piosenkę, która znalazła się w notowaniu amerykańskiej listy przebojów Billboard - My Mother Told Me. Dokładniej, był to remiks utworu, który nagrał polski zespół. 

Oglądaj

Michał Gramatyka: wykształcenie, komisja ds. śmierci Barbary Blidy

Michał Gramatyka jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i tam obronił tytuł doktora. Jest radcą prawnym i adiunktem na uczelni, a naukowo zajmował się kryminalistyką. Był m.in. doradcą sejmowej komisji śledczej ds. ustalenia okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Od listopada 2023 roku Michał Gramatyka pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Służb Specjalnych. W poprzedniej kadencji pracował m.in. w komisjach cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, administracji i spraw wewnętrznych, komisji ds. kontroli państwowej.

Michał Gramatyka: wiek, pochodzenie

Michał Gramatyka urodził się 8 października 1971 roku w Katowicach. Polityk nie dzieli się publicznie swoim życiem prywatnym. Wiadomo, że jest żonaty i ma dwóch synów. 

Michał Gramatyka: oświadczenie majątkowe

Z oświadczenia majątkowego, opublikowanego na stronach sejmowych w 2023 roku wynika, że Michał Gramatyka jest posiadaczem domu o powierzchni 210 metrów kwadratowych o wartości ok. 700 tys. złotych (współwłasność małżeńska). Poseł jest właścicielem samochodu marki Toyota Auris z 2015 roku. Zadeklarował, że ma kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Źródłem dochodu parlamentarzysty są: umowa o pracę i uposażenie poselskie (102 053 złote), prawa autorskie i prawa pokrewne (45 951 złotych) oraz dieta parlamentarna (34 849 złotych). Poseł Michał Gramatyka ma również solidne oszczędności. Z oświadczenia majątkowego wynika, że na rachunkach bankowych zgromadził ponad 227 tys. złotych, 2 105 dolarów i niemal 3 tys. euro.

Źródło: Radio ZET/ Gazeta Wyborcza/PKW/sejm.gov.pl/

Nie przegap