Obserwuj w Google News

Michał Kobosko to prawa ręka Szymona Hołowni. Kim jest polityk?

3 min. czytania
Aktualizacja 20.11.2023
20.11.2023 09:13
Zareaguj Reakcja

Michał Kobosko to dziennikarz i polityk. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym znanego czasopisma, to tam poznał Szymona Hołownię. Obecnie Michał Kobosko jest wiceprzewodniczącym partii Polska 2050. Co wiemy o polityku? 

Michał Kobosko
fot. EastNews

Michał Kobosko, zanim rozpoczął działalność polityczną, przez wiele lat współtworzył polski rynek medialny. Był redaktorem naczelnym polskiej edycji “Newsweeka”, prowadził też kilka innych tytułów, m.in. “Puls Biznesu”, “Forbes”. W wyborach parlamentarnych 2023 kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście koalicji Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) w okręgu warszawskim; uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując 61 452 głosy. Kim jest Michał Kobosko? Poznaj kilka ważnych faktów z życia polityka.

Michał Kobosko: pochodzenie, życiorys, znajomość z Szymonem Hołownią

Michał Kobosko urodził się 15 kwietnia 1968 roku w Warszawie. To tutaj ukończył szkołę średnią i studia na Uniwersytecie SWPS, gdzie uzyskał magisterium z zarządzania i przywództwa. Kobosko studiował również na Politechnice Warszawskiej oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę jako dziennikarz zaczął na początku lat 90., gdy dołączył do działu ekonomicznego “ Gazety Wyborczej”. Od 2005 r. kierował polską edycją "Forbes", od 2006 r. red. naczelny "Newsweek Polska", od 2009 r. red. naczelny "Dziennika Gazety Prawnej". W latach 2012-2013 sprawował funkcję redaktora naczelnego tygodnika "Wprost". Kobosko prowadził również fundację Polska od Nowa.

Znajomość Michała Kobosko i Szymona Hołowni zaczęła się w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy Kobosko był naczelnym “Newsweeka”. Hołownia pisał wówczas felietony, dotyczące głównie skandali w kościele katolickim.

Michał Kobosko jest “prawą ręką” Szymona Hołowni. Do partii Polska 2050, której Hołownia jest liderem, dołączył podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku, jako pełnomocnik wyborczy. Po wyborach został wiceprezesem Stowarzyszenia Polska 2050, natomiast w marcu 2022 objął funkcję I wiceprzewodniczącego tego ugrupowania.

Redakcja poleca

Michał Kobosko: życie prywatne, rodzina (rodzice, żona i dzieci)

Michał Kobosko jest człowiekiem bardzo rodzinnym, o czym otwarcie mówi. O mamie pisze:

"Moja kochana Mama Ania zawsze mnie wspierała i wspiera, na różnych etapach i zakrętach życiowych i zawodowych."

Kobosko jest też szczęśliwym mężem i ojcem: najmłodsze dziecko urodziło się w 2021 roku. Radosną nowiną polityk dzielił się z mediami. Synek nosi dwa imiona: Maks Antoni. Kobosko nie ukrywa, że dziecko jest dla niego ważną motywacją, jeśli chodzi o działalność polityczną.

– Życzę mu w życiu bardzo wiele szczęścia i zdrowia, a także by dorastał w kraju, który będzie dawał szanse prawdziwego rozwoju młodym ludziom, będzie otwarty, przyjazny i tolerancyjny. Polska jest zbyt pięknym krajem, by pozwolić go zepsuć – mówił po narodzinach syna.

Michał Kobosko: poglądy

Michał Kobosko towarzyszy Szymonowi Hołowni tak naprawdę od początku istnienia Polski 2050. Jest jednym z najbliższych współpracowników Hołowni. Zajmuje się wszystkimi pilnymi sprawami. Jakie poglądy ma polityk? Kobosko wyraźnie mówi o zagrożeniu, jakim dla polskiej demokracji i Polaków były rządy PiS. Przed październikowymi wyborami pisał:

"Abo będziemy krajem europejskim, dumnym i wolnym, silnym i szanowanym – albo PiS z Konfederacją zepchną nas w otchłań. Mówię to z pełnym przekonaniem, oni mają naprawdę zamordystyczne plany, kopiowane żywcem z Orbana i Łukaszenki. Państwo scentralizowane, bez prywatnego biznesu, wolnych mediów i organizacji pozarządowych, z kadłubkowymi samorządami i z „trybunałami ludowymi”, które błyskawicznie sądzą wichrzycieli i „zachodnich agentów”. Dyktatorek nie ma już wiele czasu, więc tym bardziej chce przyspieszyć. Złamać wszelki opór społeczny dokładnie tak samo, jak w przypływie szaleństwa połamał wieniec na Placu Piłsudskiego."

Wspominał również o “biednych wyborcach PiS”, którzy przez osiem lat byli okłamywani i “robiono z nich idiotów”. W mediach Kobosko wielokrotnie podkreślał, że Trzecia Droga jest silnym blokiem, który stanowi doskonałą alternatywę dla Polaków zmęczonych duopolem PiS-PO.

Redakcja poleca