Miliony z ministerstwa sportu dla organizacji kolegi Kamila Bortniczuka

26.01.2023 12:11

Chodzi o rozstrzygnięty 25 stycznia konkurs w ramach programów "Sport dla Wszystkich" w 2023 roku, który ma służyć upowszechnianiu sportu w społeczeństwie. Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało w sumie 26,5 milionów złotych dotacji. Ponad połowa z tych pieniędzy, czyli 14 milionów złotych, przypadła Krajowemu Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych.

Dotacje z Ministerstwa Sportu
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wniosek KZLZS, na który przyznano dotację, nosi tytuł "Upowszechnianie sportu w środowisku wiejskim, aktywna wieś". Od listopada 2021 roku przewodniczącym Rady Głównej zrzeszenia jest poseł Mieczysław Baszko. To były działacz Porozumienia, z którego wystąpił po rozłamie w partii Jarosława Gowina wiosną ubiegłego roku. Baszko w sierpniu 2021 roku dołączył do Partii Republikańskiej, której jednym z liderów jest Kamil Bortniczuk. Wcześniej w latach 1996-2018 Baszko był prominentnym działaczem PSL. W wyborach w 2019 roku z powodzeniem wystartował jednak z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Na ogłoszony w listopadzie 2022 roku konkurs do programu "Sport dla Wszystkich" wpłynęło 1080 wniosków. Komisja konkursowa resortu sportu 736 z nich zaopiniowała negatywnie, 336 odrzuciła ze względów formalnych, a 8 zaopiniowała pozytywnie. Wśród odrzuconych znalazły się między innymi wnioski Fundacji Maraton Warszawski, Polskiego Związku Biathlonu czy Polskiego Związku Koszykówki.

Miliony zł z resortu sportu dla zrzeszenia kolegi Kamila Bortniczuka

Oprócz Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych dotację otrzymały:

  • Stowarzyszenie Wspólnota Polska - 1,38 mln zł
  • Polski Związek Piłki Nożnej - 1,2 mln zł; 
  • Fundacja Polska Siatkówka - 1 mln zł;
  • Akademicki Związek Sportowy - 3,5 mln zł;
  • Polski Związek Pływacki - 0,748 mln zł;
  • Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters - 0,7 mln zł. 

Na liście znalazła się też Fundacja Instytut Łukasiewicza, która otrzymała drugą pod względem wysokości, po zrzeszeniu Mieczysława Baszki, najwyższą kwotę dotacji: 4 mln zł. Prezesem zarządu fundacji jest były dziennikarz Maciej Zdziarski. Jak można przeczytać na stronach Fundacji Instytut Łukasiewicza, Zdziarski wchodzi w skład powołanej przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej rady do spraw polityki senioralnej, która jest organem doradczym minister Marleny Maląg.

Projekty złożone na rządowe dofinansowanie oceniała kilkunastoosobowa komisja z ministerstwa. Pod protokołem z oceną formalno-merytoryczną podpisało się 19 osób, w tym Marcin Pawlik, dyrektor resortu i były szef gabinetu politycznego ministra Kamila Bortniczuka. Do czasu publikacji resort sportu nie odpowiedział na pytania Radia ZET.

loader

RadioZET.pl/oprac BCh