Obserwuj w Google News

Monika Rosa to jedna z najpopularniejszych posłanek KO. Kim jest?

2 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2023
20.11.2023 10:41
Zareaguj Reakcja

Monika Rosa to posłanka KO, która w Sejmie ubiega się m.in. o prawa Ślązaków, promuje kulturę i język śląski i opowiada się za liberalizacją prawa aborcyjnego. Chce też wyrównania płac kobiet i mężczyzn oraz wprowadzenia ustawy o związkach partnerskich. Kim jest Monika Rosa? Sylwetka posłanki.

Monika Rosa
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Monika Rosa jest posłanką Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzystka dostała się do Sejmu po raz trzeci z rzędu: uzyskała mandat w VIII kadencji (20126 głosów), a potem kolejno IX i X kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku oddano na nią 44 857 głosów.

Monika Rosa: wiek, wykształcenie, pochodzenie

Monika Rosa ma 37 lat. Urodziła się w Czeladzi, a wychowywała w Gliwicach, skąd pochodzą jej rodzice. Jest Ślązaczką aktywnie działającą na rzecz osób ze swojego regionu. W poprzedniej kadencji Sejmu Rosa zgłosiła m.in. projekt ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego.

Posłanka KO ukończyła politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przed wejściem do polityki pracowała w lokalnych mediach i zajmowała stanowisko koordynatorki w dziale HR Opteam Poland w Katowicach.

Redakcja poleca

Monika Rosa: działalność polityczna

Od 2005 roku działała w ramach stowarzyszenia Młode Centrum, następnie Projekt: Polska, a od 2010 była urzędniczką w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Po raz pierwszy weszła do Sejmu w 2015 roku z list Nowoczesnej Ryszarda Petru. W 2019 r. startowała już z list Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak w wyborach w 2023 roku.

Monika Rosa: mąż, rodzina

Monika Rosa i jej mąż w październiku 2021 roku doczekali się pierwszego dziecka. 

Monika Rosa: poglądy

Monika Rosa jest zwolenniczką liberalizacji obecnego prawa aborcyjnego – opowiada się za możliwością dokonywania jej do 12. tygodnia życia dziecka. Domaga się też zakończenia „przemocy ekonomicznej wobec kobiet”, czyli nierówności w płacach pomiędzy pracownikami i pracownicami zatrudnionymi na tym samym stanowisku. Do tego posłanka jest współautorką tzw. pakietu rozwiązań dla równości, czyli ustawy o związkach partnerskich. Jak pisze na swojej stronie, pracowała też przy ustawie o "zakazie pseudoterapii próbujących zmienić orientację seksualną i przeciwdziałaniu mowie i czynom z nienawiści”.

Rosa w X kadencji Sejmu zapowiedziała działania na rzecz środowiska: wprowadzenie dodatku grzewczego, który ma być narzędziem do walki z ubóstwem energetycznym, a także wsparcie dla programu wymiany pieców, dofinansowanego z budżetu państwa. Posłanka KO w ostatnich kadencjach zajmowała się też promocją kultury i języka śląskiego. „Wniosłam do laski marszałkowskiej projekt ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego” – poinformowała na swojej stronie internetowej. Posłanka opiekuje się też śląskim Ośrodkiem Wsparcia – Dziennym Domem Pobytu w Chorzowie. „Współpracuję z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. Stowarzyszeniem Wspierającym OGA czy Stowarzyszeniem Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom” – poinformowała Rosa.

Radio ZET/ Nowoczesna/ Koalicja Obywatelska/ Państwowa Komisja Wyborcza