Morawiecki o doniesieniach ws. Jana Pawła II. "Akt barbarzyński", "Pseudoreportaż"

11.03.2023 21:45

Niszczenie wizerunku Jana Pawła II jest aktem barbarzyńskim. Wierzę, że przełoży się to na wynik wyborczy dla drugiej strony. Bo TVN i Platforma Obywatelska to jedno – mówił w sobotę wieczorem w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o obronie Jana Pawła II
fot. MAREK DYBAS/REPORTER

Mateusz Morawiecki w ostrych słowach skomentował w państwowej telewizji sprawę doniesień o tuszowaniu przypadków pedofilii przez Karola Wojtyłę, gdy – zanim został papieżem – pełnił obowiązki metropolity krakowskiego.

Premier wpisał się w retorykę posłów PiS, którzy w mijającym tygodniu poparli w Sejmie projekt uchwały "w obronie imienia" papieża Polaka. Podczas rozmowy w TVP Info Morawiecki został m.in. zapytany o to, komu i dlaczego zależy na niszczeniu wizerunku Jana Pawła II.

Morawiecki o reportażu ws. Jana Pawła II. "Akt barbarzyński"

- Niszczenie wizerunku Jana Pawła II jest aktem barbarzyńskim – podkreślił premier. W dalszych atakach nie stronił od pogardy względem stacji, w której ukazał się pokaźny materiał oraz relacji świadków.

- I kto to robi? Robi to stacja telewizyjna, w tym pseudoreportażu TVN 24, opierając się na SB-eckich materiałach. To jest tak, jakby ktoś dowodził winy księdza Jerzego Popiełuszki, opierając się na artykułach i paszkwilach Jerzego Urbana. Taką wartość mają te materiały SB-eckie w sprawie naszego Ojca Świętego – powiedział premier.

Zaznaczył przy tym, że "oczywiście były niegodziwości i zbrodnie poszczególnych księży". - Ale próbować przekładać je na wspaniałą, wielką postać naszego świętego papieża Jana Pawła II jest czymś tak niegodnym i tak strasznym, że niestety mogę to tylko przypisać złej woli – mówił premier.

Morawiecki zakłada, że opozycji zaszkodzi to w jej kampanii wyborczej. - Wierzę w to, że to przełoży się na wynik wyborczy dla drugiej strony. Dla Platformy Obywatelskiej, bo TVN i PO to jedno. To widać, że oni wytyczają ścieżki dla Platformy Obywatelskiej. […] W tym przypadku wzięli się za nasze największe świętości – dodał szef polskiego rządu.

TVN 24 wyemitowało reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Przybliżono historię trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcji na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

loader

RadioZET.pl/PAP