Obserwuj w Google News

Morawiecki tłumaczy się ze słów o karze śmierci. "Takie przypadki często występują"

2 min. czytania
03.01.2023 15:07
Zareaguj Reakcja

To mój osobisty pogląd, że kara śmierć powinna być dopuszczalna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, komentując swoją wypowiedź z poniedziałkowej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku. Przyznał jednocześnie, że obecne zobowiązania prawne Polski nie pozwalają na wprowadzenie tej kary do Kodeksu karnego.

Morawiecki
fot. PAP

Mateusz Morawiecki uczestniczył w poniedziałek w internetowej sesji Q&A (pytania i odpowiedzi) na Facebooku. Premier opowiedział się wówczas za dopuszczalnością kary śmierci.

Morawiecki zwolennikiem kary śmierci. Premier się tłumaczy

- Moim zdaniem kara śmierci za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna - powiedział. Jego zdaniem zniesienie kary śmierci "to był taki przedwczesny wynalazek lat 90. czy wcześniejszych". Podkreślił, że "w tym względzie również nie zgadza się z nauką Kościoła".

Redakcja poleca

Szef rządu był w trakcie wtorkowej konferencji prasowej pytany przez dziennikarzy o cel tego oświadczenia wobec niemożności wprowadzenia kary śmierci ze względów prawnych.

To jest mój osobisty pogląd, że w przypadku, gdy mamy do czynienia z np. seryjnym mordercą, gdzie dowody nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości, albo ze zbrodniarzem wojennym [...], powinniśmy dopuszczać również karę śmierci - Mateusz Morawiecki

Dodał, że chodzi o "takie osoby, którym bez żadnej wątpliwości udowodniono winę, a takie przypadki bardzo często występują, niestety". - Ale zgadzam się też z tym, że dzisiejsze nasze konwencje i cały nasz ustrój wykluczają coś takiego. Przedstawiłem mój osobisty pogląd w tej sprawie - zaznaczył.

Rzecznik rządu: to było osobiste zdanie premiera

Do wypowiedzi premiera odniósł się wcześniej w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. - To było pytanie internautów i premier odpowiedział, jakie jest jego osobiste zdanie - skomentował.

Zapewnił przy tym, że przywrócenie kary śmierci "nie jest w tej chwili elementem agendy programu politycznego" obozu rządzącego i zwrócił uwagę, że nasz kraj jest sygnatariuszem Karty Praw Człowieka, która zakazuje kary śmierci.

Kara śmierci w Polsce. Kiedy została zniesiona?

Ostatni w Polsce wyrok śmierci wykonano 21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu na Montelupich. Kilka miesięcy później rząd Mieczysława Rakowskiego ogłosił moratorium na wykonywanie wyroków śmierci - obowiązywało do formalnego wyeliminowania tej kary przez nowy kodeks z 1997 roku. Niezależnie od moratorium sądy orzekły jeszcze kary śmierci wobec dziewięciu osób. Po wyborach 4 czerwca 1989 w grudniu tamtego roku Sejm kontraktowy przyjął ustawę o amnestii. Na jej mocy skazanym na karę śmierci, którzy nie zostali straceni, zamieniono wyroki na kary 25 lat więzienia.

28 kwietnia 1983 w Strasburgu uchwalono protokół nr 6 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950 roku, znoszący wśród sygnatariuszy karę śmierci w czasie pokoju. Dodatkowo, 3 maja 2002 r. uchwalono w Wilnie protokół nr 13 do tej konwencji, bezwzględnie znoszący karę śmierci, także podczas wojny. Polska, która stała się członkiem Rady Europy w 1991 r., przyjęła na siebie zobowiązanie, że nie wprowadzi do swojego prawa kary głównej.

RadioZET.pl/PAP