Obserwuj w Google News

Morawiecki tłumaczył się z sytuacji osób LGBT+. "Popieramy rozwój rodziny"

2 min. czytania
02.06.2023 20:34
Zareaguj Reakcja

Prawa społeczności LGBTQ+ nie są w Polsce zagrożone - oświadczył w Toronto premier Mateusz Morawiecki. Podczas wizyty w Kanadzie dodał: - W dużym stopniu popieramy rozwój rodzin i życia rodzinnego i czasami jest to źle rozumiane, jako wyraz dyskryminacji w stosunku do innych ludzi.

Mateusz Morawiecki
fot. Chris Young/Associated Press/East News

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w piątek z wizytą w Kanadzie, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Justinem Trudeau. Na konferencji po spotkaniu premierzy padło pytanie m.in. o "strefy wolne od LGBTQ+ w Polsce". Premier Trudeau pytany był, "dlaczego kanadyjski rząd nie skrytykował tego".

- My zawsze zgłaszamy zastrzeżenia, do możliwego zagrożenia praw człowieka. I jako przyjaciele Polska i Kanada zawsze będą otwarcie i szczerze rozmawiać o kwestiach, które spędzają na sen z oczu - odpowiedział Trudeau. Dodał: - Tak, otrzymaliśmy raporty z Polski na temat zagrożenia praw społeczności LGBTQ.

Redakcja poleca

Dyskryminacja społeczności LGBT+. Premier Morawiecki komentuje

- Rozmawialiśmy o tym szczerze i otwarcie tak jak na różne inne, być może trudne tematy. I te rozmowy będą trwały - zaznaczył. - Zgłosiłem wyrazy niepokoju na temat tych stref wolnych od LGBTQ+ i będziemy zgłaszać te zastrzeżenia w trakcie szczerych, otwartych trwających dalej rozmów i zawsze tak jak sprzymierzeńcy i przyjaciele będziemy rozmawiać - dodał Trudeau.

Premier Morawiecki podkreślił natomiast, że prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są w naszym kraju zagrożone. - Prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są zagrożone wcale w Polsce. W dużym stopniu popieramy rozwój rodzin i życia rodzinnego i czasami jest to źle rozumiane, jako wyraz dyskryminacji w stosunki do innych ludzi i to nie ma miejsca - wyjaśnił.

- Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nie ma żadnych konfliktów z Komisją Europejską na ten temat - wskazał szef polskiego rządu. Według niego, gdyby jakiekolwiek zagrożenie praw tej grupy miałoby miejsce w Polsce, to naszemu krajowi nie byłyby przyznane żadne fundusze unijne. - Więc mogę zapewnić, że ta społeczność nie ma problemów ze strony rządu - powiedział Morawiecki.

Premier wskazywał również, że "jest wiele nieporozumień i błędnych interpretacji". - Mogę to kiedyś wyjaśnić bardziej szczegółowo, ale to nie stanowi kwestii w Polsce - dodał. 

W przeszłości wielokrotnie przedstawiciele obozu Zjednoczonej Prawicy wypowiadali nienawistne komentarze pod adresem społeczności LGBT+, jak minister edukacji Przemysław Czarnek. Politycy PiS popierali również lokalne i regionalne uchwały, które wzywały do obrony rodzinnych oraz konserwatywnych wartości przeciwko tzw. ideologii LGBT. Również w międzynarodowych rankingach oceniających bezpieczeństwo członków społeczności LGBT+ Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP - Daria Kania, Danuta Starzyńska-Rosiecka