Obserwuj w Google News

Morawiecki zapowiada kolejne kroki przeciwko Białorusi. Jedno przejście już zamknięto

PAP
2 min. czytania
10.02.2023 15:24
Zareaguj Reakcja

Nie wykluczamy zamknięcia innych przejść granicznych z Białorusią - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. W południe do odwołania zawieszony został ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach na Podlasiu.

Mateusz Morawiecki
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Mateusz Morawiecki o ewentualne zamknięcie kolejnych przejść granicznych z Białorusią został zapytany na briefingu w Brukseli. Po zamknięciu przejścia w Bobrownikach czynne są jedynie przejścia w województwie lubelskim: Terespol - dla ruchu osobowego i Koroszczyn-Kukuryki - dla ciężarowego.

- Nie wykluczamy zamknięcia innych przejść granicznych z Białorusią - zaznaczył szef rządu. Jak wyjaśnił, powodem zawieszenia ruchu granicznego w Bobrownikach są coraz większe napięcia wynikające z działań białoruskich władz.

Redakcja poleca

Zamknięte przejście graniczne z Białorusią

Zamknięcie podlaskiego przejścia granicznego zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, decyzja ta została podjęta z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa.

W tym samym czasie Kamiński poinformował, że w związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta polecił podległym mu służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o osoby odpowiedzialne za represje wobec Polaków na Białorusi.

- W związku z zamknięciem polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach na Litwie na razie nie odnotowuje się zwiększonego ruchu na przejściach granicznych z Białorusią – poinformował w piątek PAP Mindaugas Zobiela, szef litewskiej Dyrekcja Punktów Kontroli Granicznej.

Bobrowniki od ponad roku były jedynym w Podlaskiem działającym drogowym przejściem granicznym z Białorusią, gdzie odbywał się ruch towarowy i osobowy. Obecnie w Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia granicznego z Białorusią. 9 listopada 2022 r. w związku z kryzysem migracyjnym zamknięto do odwołania największe przejście drogowe z Białorusią w Kuźnicy. Nieczynne jest też przejście w Połowcach.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Ziemska, Rafał Białkowski