Obserwuj w Google News

Najnowszy sondaż wyborczy. PiS ucieka KO. Konfederacja trzecią siłą

1 min. czytania
19.03.2023 21:34
Zareaguj Reakcja

Najnowszy sondaż partyjny dla Wirtualnej Polski potwierdza rosnącą przewagę Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Obywatelską. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja.

Donald Tusk
fot. PAP

Nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 17-19 marca 2023 roku metodą CATI&CAVI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków. Wynika z niego, że chęć głosowania na PiS zadeklarowało 33,8 proc. respondentów, co oznacza spadek o 0,9 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego badania sprzed dwóch tygodni.

Najnowszy sondaż. Konfederacja na podium

Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 25,4 proc. badanych – o 2,5 pkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu. "Strata KO do Prawa i Sprawiedliwości wynosi aktualnie 8,4 pkt proc. W poprzednim badaniu wynosiła 6,8 pkt proc." – czytamy.

Redakcja poleca

Gdyby wybory parlamentarne 2023 odbyły się teraz, trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja. Formację kierowaną przez Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka wskazało 9,3 proc. badanych – dwa tygodnie temu partia cieszyła się poparciem na poziomie 7,3 proc.

Chęć oddania głosu na Lewicę zadeklarowało 9,2 proc. ankietowanych – o 1 punkt procentowy więcej w stosunku do poprzedniego badania. Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni mogłaby liczyć na poparcie 8,2 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 1,1 pkt proc. 6,4 proc. respondentów zagłosowałoby na PSL-KP – spadek o 0,5 punktu procentowego.

Wybory parlamentarne 2023. Jaka frekwencja?

Deklarowana frekwencja wynosi 59,9 proc. Według sondażu głosować nie ma zamiaru 38,7 proc. ankietowanych. Z kolei 1,4 proc. nie wie, czy pójdzie do urn.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska