Nowy rząd Tuska. Polacy wyrazili zdanie o liderze opozycji

28.01.2023 19:53

Większość Polaków uważa, że będzie im się żyło gorzej, jeśli opozycja przejmie władzę z Donaldem Tuskiem jako premierem - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Co czwarty zwolennik opozycji nie wiedział, jaką wskazać odpowiedź.

Donald Tusk
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Opozycja nadal nie zdecydowała, w jakim formacie pójdzie do jesiennych wyborów parlamentarnych. W dyskusjach pojawia się koncepcja jednego, dwóch lub więcej bloków. Również nie wiadomo, kto będzie kandydatem opozycji na premiera. 

Pracownia United Surveys zapytała dla Wirtualnej Polski reprezentatywną grupę Polaków o to, czy rząd opozycji na czele z Donaldem Tuskiem sprawi, że będzie im się żyło lepiej czy gorzej. Zdaniem 47,6 proc. pytanych (18,4 proc. raczej gorzej, a 29,2 proc. - zdecydowanie gorzej) odpowiedziało, że ich sytuacja się pogorszy.

Wybory 2023. Polacy o rządzie opozycji na czele z Tuskiem

Przeciwnego zdania było 32,4 proc. ankietowanych (12,2 proc. zdecydowanie lepiej, a 20,2 proc. - raczej lepiej). Jedna piąta respondentów opowiedziała "nie wiem". Wśród zwolenników PiS tylko 1 proc. pytanych wyraził nadzieje na poprawę swojej sytuacji po powstaniu kolejnego rządu Tuska.

W grupie wyborców opozycji 57 proc. respondentów uważa, że za nowego rządu będzie im lepiej. "Przeciwnego zdania jest 16 proc. zwolenników partii opozycyjnych. Co zaskakujące, aż 27 proc. sympatyków opozycji, czyli co czwarty ankietowany, nie wie, jaką wskazać odpowiedź" - napisała WP.

92 proc. widzów TVP Info opowiedziała, że wizja rządu opozycji na czele z Tuskiem oznacza pogorszenie swojej sytuacji. Z kolei 46 proc. widzów TVN24 liczą na lepsze życie.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska