Obserwuj w Google News

To ma być jedna z pierwszych decyzji nowego Sejmu. Opozycja "odkręca" zmiany PiS

PAP
2 min. czytania
20.11.2023 21:26
Zareaguj Reakcja

- Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane we wtorek i środę w tym tygodniu oraz we wtorek 28 listopada. W najbliższy wtorek posłowie wybiorą skład sejmowych komisji, w środę odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro - poinformowała w poniedziałek po Prezydium Sejmu wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO). "Likwidacja dofinansowania programu in vitro była jedną z pierwszych decyzji PiS" - przypomniał wcześniej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Inauguracja Sejmu X kadencji
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

We wtorek o godz. 12 Sejm wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia X kadencji. Wicemarszałek Izby Piotr Zgorzelski (PSL) poinformował dziennikarzy, że Sejm zbierze się również w środę. Dodał, że podczas wtorkowych obrad posłowie wybiorą członków wszystkich sejmowych komisji. 
 
Wielichowska przekazała, że w środę o godz. 11 na posiedzeniu plenarnym odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro. Dodała, że będzie to jedyny rozpatrywany tego dnia projekt. - Kontynuacja pierwszego posiedzenia będzie w kolejny wtorek od godziny 12 - oświadczyła.

Redakcja poleca

Refundacja in vitro pierwszym projektem rozpatrywanym przez Sejm X kadencji

W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo. Zadeklarowano realizację "nowoczesnych standardów" opieki okołoporodowej i dostęp do bezpłatnego znieczulenia. 

“Jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było zlikwidowanie dofinansowania programu in vitro. Zmienimy to już w najbliższą środę i przywrócimy szansę na szczęście tysiącom polskich rodzin” - napisał w mediach społecznościowych jeden z liderów Trzeciej Drogi i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

W ubiegłej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawiać Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 mln zł.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap