Obserwuj w Google News

Gorący dzień w Sejmie. Wszystko, co trzeba wiedzieć przed obradami 11 grudnia

3 min. czytania
10.12.2023 16:52
Zareaguj Reakcja

Obrady Sejmu 11 grudnia wywołują ogromne emocje. To właśnie w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé i odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania. Co jeszcze wydarzy się w parlamencie?

Co trzeba wiedzieć przed obradami Sejmu?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Sejm zbierze się 11 grudnia o godz. 10:00, aby wysłuchać exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd PiS najpewniej nie otrzyma wotum zaufania, dlatego izba będzie musiała przejść do kolejnego kroku konstytucyjnego. Premierem jeszcze w poniedziałek może zostać Donald Tusk.

Sejm 11 grudnia. Co się będzie działo?

Początek obrad jest zaplanowany na 10:00. Przed posiedzeniem odbędzie się spotkanie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, na którym podjęte zostaną ostateczne decyzje co do kształtu harmonogramu.

Po rozpoczęciu na mównicę wyjdzie premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi exposé. Szef rządu najpewniej będzie próbował przekonać posłów do poparcia swojej Koalicji Polskich Spraw. Nie wiadomo, jak długo będzie przemawiał Morawiecki. Exposé polskich premierów trwają ok. godziny i tyle też miał deklarować szef rządu w rozmowie z marszałkiem Szymonem Hołownią.

Redakcja poleca

Po wystąpieniu Morawieckiego zaplanowana jest debata nad wotum zaufania dla rządu Zjednoczonej Prawicy. Wygłoszone zostaną 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu kół poselskich. Na pewno jednak wywiąże się dodatkowa dyskusja.

O godz. 15:00 odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Gabinet jednak najprawdopodobniej nie otrzyma 231 głosów potrzebnych do tego, żeby dalej sprawować władzę. Po odrzuceniu wniosku o wotum zaufania ogłoszona zostanie przerwa do godz. 16:30. W tym czasie zgłoszona zostanie kandydatura Donalda Tuska na premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym.

O godz. 16:30 rozpocznie się debata nad wyborem Tuska na nowego premiera. Zaplanowane są 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu kół. Na godz. 18:45 zaplanowane jest głosowanie nad kandydaturą Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów.

Na tym punkcie zakończą się poniedziałkowe obrady. Lider Koalicji Obywatelskiej ma wygłosić exposé we wtorek o godz. 9:00.

Kiedy nowy rząd Tuska zastąpi rząd Morawieckiego?

W rozmowie radiową Trójką prezydencka minister Małgorzata Paprocka poinformowała, że nie będzie żadnych opóźnień w sprawie powołania nowego rządu.  - Nie jest żadną tajemnicą, pan prezydent podkreśla to od dobrych kilku tygodni, że na pewno nie będzie zwlekał z wykonaniem czynności konstytucyjnych - zadeklarowała.

Rząd Donalda Tuska ma zostać zaprzysiężony 13 grudnia rano. Taki termin ma zaproponować Kancelaria Prezydenta ze względu na zobowiązania zarówno głowy państwa, jak i szefa rządu. Na szczyt Rady Europejskiej 14-15 grudnia ma polecieć już nowy premier.

Sejm w kinie. Obrady do obejrzenia na wielkim ekranie

Obrady Sejmu cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Na popyt zareagowała warszawska Kinoteka. W poniedziałek 11 grudnia posiedzenie Sejmu będzie można oglądać na wielkim ekranie.

Specjalistka ds. marketingu i promocji w warszawskiej Kinotece Karolina Fornal potwierdziła, że instytucja dostała oficjalną zgodę z Kancelarii Sejmu, aby poniedziałkowa transmisja z posiedzenia izby niższej została wyświetlona w dwóch salach kinowych. Choć miejsc już nie ma (bezpłatne wejściówki na poniedziałek rozeszły się w ok. 8 minut od momentu otwarcia rezerwacji), kino planuje transmitować również posiedzenia we wtorek i środę.

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie w planach jest większy projekt o roboczje nazwie "Sejm w kinie - projekt edukacyjno-obywatelski". W jego ramach planowane są regularne transmisje z obrad Sejmu co najmniej do 10 stycznia 2024 r.

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media

Nie przegap