Obserwuj w Google News

Ogromna pożyczka z USA. Chodzi o modernizację polskiej armii

2 min. czytania
25.09.2023 18:04
Zareaguj Reakcja

Stany Zjednoczone udzieliły w poniedziałek Polsce pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego - Foreign Military Financing (FMF) - w celu wsparcia modernizacji polskiej obronności - poinformował Departament Stanu USA.

Wojsko
fot. Szef MON Mariusz Błaszczak i szef Departamentu Obrony USA Lloyd Austin, AP Photo/Alex Brandon/East News

"Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - oświadczył Departament Stanu USA w komunikacie.

USA udzieliły Polsce pożyczki. Chodzi o modernizację armii

"Oprócz pełnienia kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę" - stwierdziła instytucja zajmująca się amerykańską dyplomacją.

Informację na temat decyzji administracji Joe Bidena udostępnił również ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. 

Zdaniem Departamentu Stanu Polska nadal wykazuje aspiracje do bycia jednym z liderów NATO, spełniając zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę podjęte na szczycie w Walii w 2014 r.

"Polska planuje znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP. Pozbyła się swojego sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego wieloletniego programu modernizacji obronności o wartości wielu miliardów dolarów. Zawarła umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi. Gości siły sojusznicze i amerykańskie, w tym dowodzoną przez USA Grupę Bojową NATO i Dowództwo V Korpusu USA, i aktywnie uczestniczy w misjach NATO w całym regionie" - wskazał Waszyngton.

Redakcja poleca

Departament Stanu dodał, że rząd USA przekazuje do 60 mln dolarów w ramach FMF na pokrycie kosztów tej pożyczki, co ma pomóc przyspieszyć modernizację obronności Polski poprzez wsparcie pilnych zamówień na artykuły i usługi obronne ze Stanów Zjednoczonych.

"Pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa" - podsumowała strona amerykańska.

Nie przegap