Obserwuj w Google News

Ona zastąpi Czarnka. Poseł Lewicy ujawnił nazwisko nowej minister nauki

2 min. czytania
30.11.2023 16:53
Zareaguj Reakcja

Lewica w nowym rządzie ma objąć trzy resorty. Andrzej Szejna, poseł tego ugrupowania, powiedział w czwartek PAP, że dotychczasowego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zastąpi w nauce i szkolnictwie wyższym Karolina Zioło-Pużuk.

Nowa minister nauki z Lewicy
fot. Michal Zebrowski/East News, Adam Burakowski/REPORTER

Potwierdzają się dotychczasowe ustalenia, jakoby Lewica objęła w nowym rządzie Donalda Tuska trzy resorty. Mówił o tym w czwartek w studiu PAP poseł tej partii Andrzej Szejna. Potwierdził, że nowa koalicja rozdzieli dotychczasowy resort edukacji i nauki na dwa – edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

- Wiele wskazuje na to, że ministrem polityki społecznej i rodzinnej będzie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a w resorcie nauki będzie dr Karolina Zioło-Pużuk - mówił poseł Szejna. Na czele ministerstwa edukacji miałaby stanąć Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

Ona zastąpi Czarnka. Lewica ujawnia nazwisko

Następczyni Przemysława Czarnka jest adiunktką na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykłada też nauki humanistyczne na Uniwersytecie w Sheffield.

Redakcja poleca

Poseł Szejna zaznaczył, że zmiany w kierownictwie resortów będą całościowe i obejmą poziom wiceministrów. - Też liczymy na to, że będziemy reprezentowani w poszczególnych resortach na szczeblach wiceministrów. Te rozmowy już się rozpoczęły - mówił. Pozostałe dwa przewidziane dla Lewicy resorty obejmą Krzysztof Gawkowski (cyfryzacja, ma być też wicepremierem) oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (polityka społeczna i rodzinna).

Rząd Mateusza Morawieckiego od 1 stycznia 2021 roku stworzył Ministerstwo Edukacji i Nauki, łącząc resorty edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Od 27 listopada „czasowym” ministrem edukacji i nauki jest Krzysztof Szczucki z PiS. Wszystko wskazuje, że nowy gabinet Morawieckiego nie uzyska bowiem w grudniu wotum zaufania.

Źródło: Radio ZET/PAP - Jarema Jamarożek

Nie przegap