Obserwuj w Google News

Opozycja wygrywa wybory, ale tylko pod jednym warunkiem. Są wyniki sondażu

2 min. czytania
22.03.2023 07:44
Zareaguj Reakcja

Nowy sondaż partyjny pokazuje, że jeżeli PSL i Polska 2050 poszłyby do wyborów razem, to opozycja uzyskałaby 241 mandatów w Sejmie, czyli możliwość utworzenia rządu. Przy osobnym starcie tych ugrupowań opozycja zebrałyby 227 mandatów – pisze w środę "Rzeczpospolita", powołując się na badanie IBRiS.

Tusk, Kosiniak-Kamysz, Hołownia
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

W najnowszym sondażu IBRiS, wykonanym na zlecenie "Rzeczpospolitej", zbadano preferencje partyjne Polaków w dwóch wariantach:

oraz z

. Wybory parlamentarne 2023 odbędą się najprawdopodobniej w Dniu Papieskim.

Sondaż: Opozycja wygrywa, jeśli Polska 2050 startuje razem z PSL

Zgodnie z wynikami sondażu, jeżeli wszystkie ugrupowania startowałyby w wyborach osobno, to na PiS/Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 34,3 proc. osób, na Koalicję Obywatelską 26,4 proc., na Konfederację 9 proc., na Lewicę (SLD, Wiosna, Partia Razem) 8,5 proc., na Polskę 2050 Szymona Hołowni 7,9 proc., na PSL - Koalicję Polską 6,2 proc., a 7,7 proc. nie wie, na kogo oddałoby głos. W przypadku wspólnego startu Polski 2050 Szymona Hołowni z PSL i Ruchem Samorządowym "Tak dla Polski" na listę tę głos by oddało 15,3 proc., na PiS/Zjednoczoną Prawicę - 34 proc., na Koalicję Obywatelską 25,5 proc., na Lewicę 9,1 proc., na Konfederację 8,8 proc., a 7,3 proc. nie wiedziałoby, kogo poprzeć.

Redakcja poleca

"Wspólny wynik PSL i Polski 2050 nie tylko znacznie przewyższa sumę ich wskazań przy osobnym starcie, ale dzięki metodzie d’Hondta zapewnia opozycji 241 mandatów w Sejmie, czyli możliwość utworzenia rządu" – czytamy w "Rzeczpospolitej". Przy osobnym starcie opozycja zebrałyby 227 mandatów. Większość miałby PiS z Konfederacją, choć poparcie dla obozu władzy stoi w miejscu.

"Notowania Konfederacji rosną (od lutego o 3 punkty proc.), bo dzięki dyskusji o jednej liście partia ta jawi się jako polityczna trzecia siła, niezależna od PiS i obozu opozycji demokratycznej" – analizuje prof. Jarosław Flis z UJ. I dodaje, że część wyborców PO o ultraliberalnych przekonaniach może być rozczarowana zwrotem w lewo i wybrać Konfederację.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita