Obserwuj w Google News

Paraliż w Trybunale Przyłębskiej trwa. Prezes odwołała rozprawę

2 min. czytania
09.05.2023 12:49
Zareaguj Reakcja

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odwołała wtorkowy termin rozprawy ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN. - Na naradę i rozprawę stawiło się 10 z 15 sędziów obecnych dziś w TK - poinformowała. Oznacza to, że nie było wymaganego pełnego składu Trybunału.

TK
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

We wtorek po godz. 12 Julia Przyłębska, wraz z dziewięcioma innymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego, wyszła na salę rozpraw. Następnie wygłosiła oświadczenie, w którym poinformowała o odwołaniu rozprawy.

Przyłębska odwołała rozprawę. Nie przyszło pięciu sędziów TK

- O tej godzinie miała odbyć się rozprawa ws. dotyczącej sporu kompetencyjnego między Prezydentem RP a Sądem Najwyższym z wniosku marszałka Sejmu. Na naradę i rozprawę stawiło się 10 z 15 obecnych w dniu dzisiejszym w TK sędziów. W tym stanie rzeczy podjęłam decyzję o odwołaniu dzisiejszego terminu rozprawy, a nowy termin zostanie wyznaczony z urzędu - powiedział.

Redakcja poleca

W TK od kilku miesięcy trwa spór, który uniemożliwia w ostatnim czasie zebranie się organu w pełnym składzie. 6 z 15 sędziów nie uznaje przewodnictwa Julii Przyłębskiej i uważa, że w wyniku nowelizacji prawa - przeprowadzonej przez PiS na przełomie 2016 i 2017 roku - skracającej kadencję prezesa Trybunału do 6 lat, Przyłęska nie powinna już kierować pracami TK. Interweniowali nawet w tej sprawie u prezydenta Andrzeja Dudy.

Ona sama - ale też m.in. premier Mateusz Morawiecki - jest zdania, że nowelizacja powinna obowiązywać dopiero w przypadku jej potencjalnych następców na stanowisku, a ona sama, w myśl dotychczasowych przepisów, ma prawo sprawować funkcję szefowej TK do czasu zakończenia swojej kadencji sędziowskiej, czyli do grudnia 2024 roku.

Spór kompetencyjny między prezydentem a SN

Spór kompetencyjny między prezydentem a Sądem Najwyższy ma związek z nieprawomocnym wyrokiem wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego i ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA.

W początkach marca zespół prasowy SN informował, że na 6 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozprawy kasacyjnej w procesie dawnego kierownictwa Biura.

RadioZET.pl/PAP