Obserwuj w Google News

Pilny alert RCB dot. wyborów. Rząd ostrzega przed 15 października

2 min. czytania
12.10.2023 15:18
Zareaguj Reakcja

Mieszkańcy całej Polski otrzymują SMS-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Decyzję w tej sprawie podjął minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Komunikat ma związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i ogólnopolskim referendum.

Alert RCB dot. wyborów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

12 października alert RCB jest rozsyłany na telefony komórkowe mieszkańców w całej Polsce. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje w nim o zagrożeniu w związku w wyborami i referendum. "UWAGA! W niedzielę wybory i referendum. Uważaj na podszywające się pod komitety wyborcze fałszywe SMS-y i maile rozsyłane do użytkowników w Polsce" – czytamy w wiadomości.

Alert RCB w sprawie wyborów. Służby specjalne ostrzegają

Przypomnijmy, że od godzin porannych w czwartek w sieci pojawiają się informacje od osób, które otrzymały dziwne wiadomości SMS z agitacją wyborczą. W treści nadawca zachęca do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, zapewnia też, że rząd zamierza wprowadzić bezpłatne pogrzeby dla emerytów. Przedstawiciele PiS jednoznacznie zapewniają, że ich ugrupowanie nie ma z akcją nic wspólnego.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn ostrzegł, że w najbliższych dniach może dochodzić do cyberataków i kampanii dezinformacyjnych ukierunkowanych na zakłócenie wyborów. – Służby wykryły już takie działania, a ich charakter wskazuje na inspirację ze strony Rosji – poinformował. Wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego rekomenduje, aby obywatele zwracali uwagę na źródła otrzymywanych informacji. Radzi też, aby korzystać ze sprawdzonych, oficjalnych domen internetowych partii politycznych oraz stron Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się w niedzielę 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Kampania wyborcza i kampania referendalna zakończy się w piątek 13 października o północy. Wtedy rozpocznie się cisza wyborcza i referendalna, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.

Nie przegap