Obserwuj w Google News

PiS bierze się za wybory. Do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie

2 min. czytania
22.12.2022 16:20
Zareaguj Reakcja

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Według autorów, rozwiązania mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach przeprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

jarosław kaczyński
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Zgodnie z pojawiającymi się od wielu miesięcy sygnałami Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Partia rządząca przekonuje, że chodzi jedynie o zwiększenie frekwencji wyborczej oraz poprawę transparentności przebiegu procesu głosowania.

- Chcemy wprowadzić zmiany, które będą profrekwencyjne z jednej strony, a z drugiej strony - dotyczące większego docenienia mężów zaufania, likwidacji oddzielnych komisji wyborczych - jednych dla przeprowadzenia, drugich dla ustalenia wyników wyborów - powiedział poseł PiS Marek Ast.

Redakcja poleca

PiS chce zmienić Kodeks wyborczy. Jest projekt

Jak dodał Marek Ast, przepisy wprowadzają też działania komisji w komplecie, a nie liczenia głosów w podgrupach.

Kwestię projektu zmian w Kodeksie wyborczym skomentował także rzecznik PiS Rafał Bochenek. - Złożona ustawa dotycząca zmian w Kodeksie Wyborczym jest realizacją naszych zapowiedzi. Proponowane zmiany mają jeszcze bardziej zdemokratyzować wybory w Polsce poprzez podjęcie działań profrekwencyjnych i prodemokratycznych - zapewnił.

- Ustawa przewiduje np. możliwość utworzenia obwodowych komisji wyborczych w mniejszych miejscowościach, liczących 200 lub 300 osób (wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób). Takich małych miejscowości w Polsce są tysiące. Przez lata osoby te, chcąc zagłosować, musiały jechać do sąsiedniej miejscowości, co nie zawsze było proste, dlatego ustawa rozwiązuje także kwestie transportu do lokali wyborczych zarówno dla niepełnosprawnych jak i osób powyżej 60. roku życia, wzmacnia status obserwatorów społecznych oraz mężów zaufania - poinformował rzecznik PiS.

- Przygotowując te przepisy, zależało nam, aby wybory w Polsce jeszcze lepiej urzeczywistniały zasady demokratycznego państwa prawnego i nikt poprzez brak dostępu do lokalu wyborczego nie był wykluczony i pozbawiony prawa do głosowania - podkreślił Bochenek.

RadioZET.pl