Obserwuj w Google News

PiS w tarapatach. Nowy sondaż nie pozostawia złudzeń

2 min. czytania
09.01.2023 10:09
Zareaguj Reakcja

Twardy orzech do zgryzienia dla Prawa i Sprawiedliwości. Poparcie dla tej partii w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wyniosło 32,3 proc. Do samodzielnej większości Zjednoczonej Prawicy brakuje sporo - podał portal. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27 proc., a na Polskę 2050 - 9,3 proc. respondentów.

Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Słabo rozpoczął się rok dla polityków Prawa i Sprawiedliwości. Sytuacja w koalicji rządzącej ma być jeszcze gorsza niż wcześniej - informuje Wirtualna Polska. Działacz PiS przyznał w rozmowie z portalem, że "początek roku wygląda na jakąś wizerunkową katastrofę". - Dziś każdy robi, co chce i nikt nad niczym nie panuje - powiedział.

Z pierwszego w tym roku sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że odsetek osób deklarujących oddanie głosu na partię  Jarosława Kaczyńskiego wzrósł o 0,5 pkt proc. względem badania sprzed dwóch tygodni. Jednak PiS nie byłoby w stanie osiągnąć samodzielnej większości.

W przypadku Koalicji Obywatelskiej odnotowano spadek o 0,4 pkt proc., a w przypadku Polski 2050 spadek o 0,7 pkt proc. Portal podał, że w Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica z wynikiem 8 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.), a także Konfederacja, którą poparłoby 6,9 proc. wyborców (wzrost o 2,9 pkt proc.).

Poparcie dla PSL zadeklarowało 5,9 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 0,5 pkt proc. Pod progiem wyborczym znalazłaby się Agrounia z poparciem 2 proc., a 8,6 proc. respondentów nie wie, na kogo oddałoby głos.

Redakcja poleca

Sondaż dla Wirtualnej Polski. Zjednoczona Prawica bez większości w Sejmie

Z wyliczeń prof. Jarosława Flisa, socjologa i eksperta ds. systemów wyborczych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, które przywołuje portal, wynika, że PiS wprowadziłoby do Sejmu 190 posłów, co - jak zaznaczono - nie pozwoliłoby na stworzenie samodzielnego rządu (konieczna większość to 231 głosów).

Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 155 mandatów, Polska 2050 wprowadziłaby do Sejmu 40 przedstawicieli, a Lewica 32.

Dodano, że na klub w parlamencie mogłaby liczyć również Konfederacja, która po wyborach miałaby 24 posłów. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadziłoby do izby niższej 18 reprezentantów. 1 mandat przypadłby mniejszości niemieckiej. "Przy takim rezultacie ewentualna koalicja rządowa KO z Polską 2050, Lewicą i PSL-em mogłaby dysponować 245 głosami" - podsumował portal.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 6-8 stycznia 2023 roku metodą CAWI i CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP