Obserwuj w Google News

Polacy wskazali następcę Dudy. Jest jeden lider

2 min. czytania
09.06.2023 14:18
Zareaguj Reakcja

Kto po Andrzeju Dudzie? Polacy wskazali potencjalnego następcę prezydenta RP. Wybory coraz bliżej, a Andrzej Duda, zgodnie z prawem, nie będzie mógł kandydować po raz trzeci. Kto po nim? Firma IPSOS sprawdziła, kogo w szeregach Zjednoczonej Prawicy typują Polacy.

Andrzej Duda
fot. Andrzej Iwanczuk/EastNews

Najnowszy sondaż IPSOS przeprowadzony na zlecenie portalu "Dorzeczy.pl" dostarczył odpowiedzi na pytanie "kto, zdaniem respondentów, byłby najlepszym kandydatem/tką na prezydenta RP z obozu Zjednoczonej Prawicy w wyborach 2025"?

Sondaż: Kto po Andrzeju Dudzie? Polacy odpowiedzieli

Najważniejszym wnioskiem jest fakt, że blisko połowa respondentów nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie - dokładnie 49 proc. 8 proc. odmówiło odpowiedzi w ogóle. Na podium politycznych typów na urząd prezydenta z ZP znaleźli się kolejno:

Redakcja poleca

Ankieta nie przewidywała pytań uzupełniających, jak sympatie polityczne. Respondenci mieli jedynie wskazać konkretne nazwisko z puli polityków obozu Zjednoczonej Prawicy. Sondaż został zrealizowany metodą CATI w dniach 5-7 czerwca 2023 r.

Przypomnijmy, że obecnie - przed wyborami parlamentarnymi 2023 - notowania PiS spadły. Według badań, przeprowadzonych na zlecenie "TVN24", "TVN" i "Faktów" i opublikowanych 6 czerwca, Koalicja Obywatelska notowałaby 32 proc. poparcia, a PiS (Zjednoczona Prawica) - 31. W sondażu przeprowadzonym dla Radia ZET, który ukazał się tego samego dnia, Koalicja Obywatelska notowałaby 29,1 proc., a PiS - 34, 4 proc.

RadioZET.pl