,

Polskie MSZ reaguje na oświadczenie Putina o taktycznej broni jądrowej

PAP
26.03.2023 15:42

Potępiamy wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie - przekazał w niedzielę rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. To reakcja na głośne oświadczenie Władimira Putina, który ogłosił, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi taktyczną broń jądrową.

Putin
fot. Bai Xueqi/Xinhua News/East News

Władimir Putin oświadczył w sobotę, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

"Potępiamy to wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie" - przekazał w niedzielę Polskiej Agencji Prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując oświadczenie rosyjskiego dyktatora.

Do zapowiedzi Putina odniosła się w niedzielę również strona ukraińska. "Oświadczenie Putina o rozlokowaniu taktycznej broni jądrowej (TBJ) na Białorusi to krok do wewnętrznej destabilizacji kraju, który maksymalnie zwiększa poziom negatywnego odbioru i społecznego odrzucenia Rosji i Putina w społeczeństwie białoruskim" - napisał na Twitterze szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow. "Kreml wziął Białoruś jako nuklearnego zakładnika" - dodał.

Słowa Putina skomentował również doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Putin jest bardzo przewidywalny. Swoim oświadczeniem o taktycznej broni jądrowej na Białorusi przyznaje się, że się boi, że przegrał i pozostało mu tylko straszenie taktyką" - oznajmił na Twitterze Podolak. "Po drugie: po raz kolejny potwierdza swój udział w popełnieniu zbrodni, łamiąc porozumienie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" – podkreślił.

NATO: Retoryka nuklearna Putina jest niebezpieczna

Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna – podkreślają służby prasowe NATO. "NATO jest czujne, uważnie monitorujemy sytuację. Nie zauważyliśmy żadnych zmian w postawie Rosji dotyczącej broni nuklearnej, które skłoniłyby nas do zmiany naszego stanowiska" - podała służba prasowa w komunikacie

"NATO działa z pełnym poszanowaniem swoich międzynarodowych zobowiązań. Rosja konsekwentnie łamie swoje zobowiązania dotyczące kontroli zbrojeń, ostatnio zawieszając swój udział w traktacie New Start" - dodano w komunikacie.

Według prestiżowego amerykańskiego think tanku Instytut Badań nad Wojną krok, który zapowiedział Putin, w sensie wojskowym nie wpływa na ryzyko eskalacji obecnej wojny do poziomu nuklearnego, lecz jest elementem kampanii informacyjnej mającej zastraszyć Zachód.

Putin, jak zaznacza ośrodek, dążył do rozlokowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, a głównym celem tych działań jest "pogłębienie kontroli nad Białorusią".

RadioZET.pl/ PAP: Daria Kania, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka,