Obserwuj w Google News

Poseł KO kluczy ws. aborcji. "Jak będą tematy, będę widział ustawy..."

2 min. czytania
20.11.2023 08:50
Zareaguj Reakcja

Michał Kołodziejczak został w Radiu ZET zapytany o to, czy w sprawie aborcji zagłosuje tak, jak klub Koalicji Obywatelskiej i "tak, jak chce Donald Tusk". Wypowiedź lidera AGROunii była jednak dość niejednoznaczna.

Aborcja
fot. Donald Tusk i Michał Kołodziejczak. Beata Zawrzel/REPORTER

Aborcja będzie jednym z ważniejszych tematów w nowej kadencji Sejmu. Lewica złożyła już dwa projekty: dotyczący możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia oraz tzw. ustawę ratunkową, depenalizującą aborcję i pomoc w niej. Posłanka KO Klaudia Jachira jest przekonana, że "do większości sejmowej jest bardzo blisko".

Kołodziejczak o aborcji: nie jestem politykiem niczyich sumień

Bo choć demokratyczna opozycja (Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga) ma większość w izbie niższej polskiego parlamentu, to przyszła koalicji ws. aborcji nie mówi jednym głosem.

KO i Lewica chcą liberalizacji prawa aborcyjnego, zaś TD proponuje powrót do tzw. kompromisu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 (zakazującego terminacji ciąży z powodu uszkodzenia lub wad płodu) oraz przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w tej sprawie.

Redakcja poleca

Czy jednak w samej KO wszyscy zagłosowaliby "za" liberalizacją? Trudno wyrokować, a co najmniej niejednoznaczna wydaje się deklaracja Michała Kołodziejczaka. Przypomnijmy, że lider AGROunii był w poniedziałek gościem Radia ZET.

Oglądaj

Gdy Bogdan Rymanowski poprosił go o ustosunkowanie się do zdania "w sprawie aborcji zagłosuję tak, jak chce Tusk" (czyli w domyśle: za liberalizacją przepisów), Kołodziejczak odparł, że "nigdy nie będzie politykiem niczyich sumień".

- Zawsze będę reprezentował moje zdanie i to, jak będę uważał. Jak będą dokładne tematy, będę widział ustawy… - mówił, ale nie dokończył swojej wypowiedzi.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap