Premier rozmawiał z Solidarną Polską. "Jest pewnego rodzaju niezgodność"

PAP
04.01.2023 18:39

Jest zrozumienie największych wyzwań, jeśli chodzi o kwestie geopolityczne, natomiast różnimy się z Solidarną Polską co do kwestii związanych z samą legislacją i nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. - Solidarna Polska uzależnia swoje stanowisko w pracach nad projektem noweli ustawy o SN od ewentualnego porozumienia między prezydentem i premierem - mówił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

W środę w KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z parlamentarzystami Solidarnej Polski. Głównym tematem rozmów miał być projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i kwestia odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Po zakończeniu spotkania podsumowali je rzecznik rządu i minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Spotkanie premiera z Solidarną Polską. "Zrozumienie największych wyzwań"

Rzecznik rządu powiedział na briefingu prasowym, że "pomiędzy Solidarną Polską a pozostałą częścią klubu parlamentarnego jest pewnego rodzaju niezgodność, co do kwestii związanych z ustawą, która otwiera drogi do środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy". - Dzisiaj te różnice zdań: zarówno w kwestii legislacyjnej, czysto prawnej, ale w kwestiach też ekonomicznych, zostały przez obie strony przedstawione - podkreślił.

Jak dodał, dyskusja pokazała, iż "jest zrozumienie tych największych wyzwań, jeśli chodzi o kwestie geopolityczne".

Natomiast różnimy się co do kwestii związanych z samą legislacją i ustawą (nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym), ale dzięki temu, że dzisiejsze spotkanie miało szerszy charakter, mogły wybrzmieć zniuansowane oceny też ze strony Solidarnej Polski, różne konteksty, które też są istotne, ale też pewne zrozumienie dla tego, że faktycznie ważne jest to, aby Polska skorzystała ze środków finansowych na równorzędnych zasadach, podobnie jak wszystkie inne kraje UE.  Rzecznik rządu Piotr Müller

Szynkowski vel Sęk dodał, że kolejne konsultacje "pokazują sens prowadzenia rozmów nie tylko o projekcie ustawy, ale jako pochodna szerszej, ważniejszej dyskusji o tym, jak w kryzysie geopolitycznym, w jakim znalazła się Europa, powinien odnaleźć się nasz kraj i jakie środki zaradcze powinny zostać pilnie podjęte, by wykorzystać maksymalnie potencjał naszej obecności w UE".

Według niego "zdaje się nie ulegać wątpliwości" fakt, że w tym szczególnym momencie rząd powinien podjąć wszelkie starania, by wykorzystać wszelkie możliwości pozyskania środków finansowych, które mogą służyć wzmacnianiu szeroko pojętego bezpieczeństwa Polski, rozumianego także jako bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne.

Minister stwierdził, że środowe spotkanie spaja ZP. Wyraził nadzieję, że pomimo rozbieżności "w kwestiach szczegółowych, dotyczących ustawy, często detalicznych", nie przesłonią one "konieczności podjęcia wyzwania w szeroko pojętym kontekście geopolitycznym".

Stanowisko SP ws. SN? "Zależy od porozumienia między prezydentem i premierem"

Solidarna Polska uzależnia swoje stanowisko w pracach nad projektem noweli ustawy o SN od ewentualnego porozumienia między prezydentem i premierem, że prezydent na taką ustawę by się zgodził - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (SP).

- W związku z faktem, że gospodarzem ustawy o Sądzie Najwyższym od kilku lat jest pan prezydent Andrzej Duda, jednocześnie podziela stanowisko krytyczne wobec tego projektu, które prezentuje Solidarna Polska, uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest, żeby w pierwszej kolejności pan premier przekonał do tej ustawy pana prezydenta, wówczas będzie możliwe również, żebyśmy mogli finalnie, znając stanowisko pełne pana prezydenta, odnieść się do tego, czy ta ustawa powinna zyskać poparcie - powiedział Kaleta na wieczornym briefingu w Sejmie.

RadioZET.pl/PAP