Obserwuj w Google News

"Premier Tusk ma już skompletowany gabinet". Polityk KO potwierdza

2 min. czytania
17.11.2023 20:45
Zareaguj Reakcja

- Premier Donald Tusk jest gotowy do utworzenia rządu, ma już skompletowany gabinet - zapewnił w piątek w programie “Fakty po Faktach” w TVN24 Marcin Kierwiński z KO. Dodał, że ministrowie zostaną przedstawieni dopiero, gdy rozpocznie się tzw. drugi krok konstytucyjny, w którym Sejm wybiera premiera.

Donald Tusk
fot. Filip Naumienko/REPORTER

Prezydent powierzył w tzw. pierwszym kroku misję utworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, mimo że PiS nie ma większości. Dlatego najprawdopodobniej to Sejm wyłoni przyszłego premiera. Kandydatem nowej większości jest lider KO  Donald Tusk

Od kilku tygodni w mediach trwają spekulacje na temat kształtu przyszłego rządu Tuska. W piątek Marcin Kierwiński z KO powiedział, że gabinet jest już skompletowany. - Zawsze jest te 5 proc. niepewności, ale po rozmowach z liderami partii koalicyjnych rzeczywiście ma skompletowany gabinet - przekazał.

Redakcja poleca

Kierwiński: premier Tusk ma już skompletowany gabinet

Polityk KO dodał, że premier umówił się z partnerami ugrupowań nowej większości, że nowy rząd zaprezentuje, gdy Sejm przejmie funkcję tworzenia rządu. - Wiemy, że pan Morawiecki ma mniej więcej do 10 grudnia ma czas na tę swoją niby misję - powiedział Kierwiński w TVN24. 

Kierwiński pytany o to, czy zostanie ministrem spraw wewnętrznych i administracji, uchylił się od odpowiedzi. - Nikt teraz nie będzie niczego potwierdzał ani zaprzeczał - stwierdził.

Umowa koalicyjna KO, Polski 2050, PSL i Lewicy została podpisana 10 listopada w Senacie przez liderów tych ugrupowań. Zapisano w niej m.in., że kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

Źródło: Radio ZET/TVN24

Nie przegap