Obserwuj w Google News

Polskie miasto przyłączone do innego województwa? Pojawił się pomysł referendum

2 min. czytania
24.09.2023 10:23
Zareaguj Reakcja

Prezes opolskich struktur PSL i kandydat do Sejmu z listy Trzeciej Drogi Marcin Oszańca chce referendum w sprawie przyłączenia Raciborza i powiatu raciborskiego do województwa opolskiego. - W województwie śląskim tej wielkości miast jest mnóstwo. W naszym regionie byłoby to trzecie - obok Opola i Kędzierzyna-Koźla - miasto mające prezydenta - mówił.

Racibórz
fot. Rynek w Raciborzu, Andrzej Grygiel/East News

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Przez ostatnie trzy tygodnie kampanii kandydaci będą przedstawiać różne propozycje i obietnice. Jedną z nich zaprezentował prezes opolskich struktur PSL i kandydat do Sejmu z listy Trzeciej Drogi Marcin Oszańca  Propozycja jest nietypowa.

Na konferencji prasowej polityk zaproponował bowiem przeprowadzenie  referendum w sprawie przyłączenia Raciborza i powiatu raciborskiego do województwa opolskiego, którego częścią miasto było w latach 1950-75. Następnie do 1999 wchodziło w skład województwa katowickiego, a od 1999 jest częścią woj. śląskiego.

Racibórz przyłączony do woj. opolskiego? Kandydat do Sejmu chce referendum

- Opole od setek lat było związane z Raciborzem. Już w czasach Piastów funkcjonowało księstwo opolsko-raciborskie. Do dzisiaj Racibórz jest w obrębie diecezji opolskiej. Przyłączenie leżącego na peryferiach województwa śląskiego powiatu raciborskiego byłoby także szansą na poprawienie pozycji Raciborza. W województwie śląskim tej wielkości miast jest mnóstwo. W naszym regionie byłoby to trzecie -  obok Opola i Kędzierzyna-Koźla - miasto mające prezydenta - argumentował Oszańca.

Redakcja poleca

Polityk przypomniał, że pomysły przyłączenia Raciborza do woj. opolskiego pojawiały się już w czasie dyskusji nad kształtem reformy administracyjnej z 1999 r., w wyniku której zmniejszono liczbę województw z 49 do 16 i ma nadzieję, że temat powinien wrócić po wyborach parlamentarnych.

Jestem w kontakcie z samorządowcami i społecznikami z terenu powiatu raciborskiego, którzy podobnie jak ja widzą kwestie przyłączenia się do województwa opolskiego. Oczywiście, tego typu decyzja musi być poprzedzona referendum, jednak jestem przekonany, że temat wzbudzi zainteresowanie i poparcie zarówno ze strony mieszkańców, jak i samorządowców - Marcin Oszańca

Zdaniem Oszańcy przyłączenie powiatu jest ważne dla województwa opolskiego również z powodu demografii. Od ponad 20 lat liczba mieszkańców tego województwa systematycznie spada i obecnie wynosi mniej niż milion osób. - Utrzymanie odpowiedniego potencjału jest ważne także dla utrzymania województwa opolskiego - podsumował kandydat Trzeciej Drogi.

PAP/Marek Szczepanik

Nie przegap