Obserwuj w Google News

Ranking zaufania polityków. Trzaskowski stracił najwięcej, a i tak prowadzi

2 min. czytania
06.02.2023 07:16
Zareaguj Reakcja

Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki - tych polityków Polacy darzą największym zaufaniem według sondażu IBRiS dla Onetu. Prezydent Warszawy utrzymał pozycję lidera pomimo największego wzrostu nieufności w porównaniu z grudniowym badaniem. 

Rafał Trzaskowski
fot. Piotr Molecki/East News

Wybory parlamentarne 2023, które odbędą się jesienią tego roku, mogą zmienić polską scenę polityczną. Jak pokazuje najnowszy sondaż pracowni IBRiS dla Onetu, największe zaufanie Polaków ma prezydent Warszawy. Na Rafała Trzaskowskiego postawiło 41,1 proc. ankietowanych.

Były kandydat na prezydenta RP utrzymał pozycję lidera pomimo największego wzrostu nieufności w porównaniu z grudniowym badaniem (o 8,1 pkt proc.). "Na podium znaleźli się również prezydent i premier. Andrzej Duda uzyskał wynik na poziomie 38,3 pkt proc. — to wzrost o 1,2 pkt proc. Z kolei Mateuszowi Morawieckiemu ufa 37,6 proc. ankietowanych i jest to wynik o 1,5 pkt proc. lepszy niż w grudniu" - poinformował portal.

Redakcja poleca

Wybory 2023. Ranking zaufania polityków

Na czwartym miejscu znalazł się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (32,9 proc.), a za nim lider PO Donald Tusk (32,6 proc.). "Obaj politycy są również liderami wzrostu zaufania w tym miesiącu. Szef PSL zanotował wzrost o 4,6 pkt proc., a lider Platformy Obywatelskiej o 5 pkt proc." - napisał Onet.

Aż 67,8 proc. badanych nie ufa liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze. Z niewiele lepszym wynikiem wypadł prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 61,3 proc. ankietowanych.

"Pierwszym politykiem opozycji, któremu ufa najmniej Polaków, jest Donald Tusk z wynikiem 59,2 proc. W przypadku lidera PO to wzrost nieufności o 6,9 pkt proc., co powoduje, że wraz z Rafałem Trzaskowskim zanotowali największy wzrost nieufności w porównaniu z badaniem z grudnia" - napisał Onet.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 27-28 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

RadioZET.pl/Onet.pl