Obserwuj w Google News

Giertych chce wrócić do polityki. Polacy zabrali głos

2 min. czytania
06.06.2023 08:50
Zareaguj Reakcja

Niecała jedna trzecia ankietowanych chce powrotu Romana Giertycha do polityki - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". W przeszłości zwolennik skrajnej prawicy, a obecnie zagorzały krytyk PiS, planuje start w jesiennych wyborach do Senatu.

Roman Giertych
fot. Michal Wozniak/East News (ilustracyjne)

Wtorkowy "Super Express" przypomniał, że Roman Giertych - który od 2007 r. jest poza światem polityki i zajmuje się działalnością adwokacką - "teraz zamierza ubiegać się o fotel senatora, co ogłosił w mediach społecznościowych". "Liczy na poparcie ugrupowań opozycyjnych w ramach paktu senackiego. Na opozycji zdania na temat startu Giertycha są podzielone" - czytamy.

W sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanym na zlecenie "SE" zapytano Polaków, czy ich zdaniem Roman Giertych powinien wrócić do polityki. "Okazuje się, że aż 73 proc. badanych nie chce Giertycha w polityce. Tylko 27 proc. widzi go znów w roli polityka" - podaje gazeta.
Badanie wykonano w dniach 30-31 maja na grupie 1006 ankietowanych. 

Redakcja poleca

Roman Giertych chce wrócić do polityki

Roman Giertych przez większość swojej kariery politycznej był związany z ruchami skrajnie prawicowymi. Był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Polskich Rodzin, która po wyborach 2005 roku znalazła się w koalicji rządzącej z PiS i Samoobroną.

W latach 2001–2007 poseł na Sejm IV i V kadencji, a w latach 2006–2007 wiceprezes Rady Ministrów i minister edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich latach Giertych jest zagorzałym przeciwnikiem obozu Zjednoczonej Prawicy oraz zwolennikiem ostrego rozprawienia się z przedstawicielami obecnego rządu po tym, jak władze przejmie opozycja. Obecnie Giertych jest wziętym adwokatem.

RadioZET.pl/SE.pl