Obserwuj w Google News

"Ryzyko rozpadu obozu władzy". Wyborcy PiS nie mają wątpliwości

1 min. czytania
07.06.2023 08:10
Zareaguj Reakcja

Wyborcy obozu Zjednoczonej Prawicy bronią Zbigniewa Ziobry - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". 64 proc. ankietowanych sprzeciwia się jego dymisji z rządu.

Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Zbigniew Ziobro od początku rządów koalicji Zjednoczonej Prawicy piastuje stanowisko ministra sprawiedliwości - najpierw w rządzie Beaty Szydło, a później Mateusza Morawieckiego. Lider Suwerennej Polski (do maja tego roku Solidarnej Polski) regularnie stara się zaznaczyć swoją niezależną pozycję względem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

Media w przeszłości wielokrotnie sugerowały, że Ziobro jest skonfliktowany z Morawieckim, a jego ministerialna teka wisi na włosku. Do tej pory jednak polityk zachował swoją pozycję w rządzie. Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" zapytał badanych o lidera Suwerennej Polski.

Redakcja poleca

Zbigniew Ziobro poza rządem? Sondaż

Ankieterzy spytali wyborców prawicy, "czy Mateusz Morawiecki powinien wyrzucić z rządu Zbigniewa Ziobrę". 36 proc. odpowiedziało - tak, a 64 proc. - nie.

Poproszony o komentarz w środowym wydaniu "Super Expressu" politolog prof. Kazimierz Kik powiedział, że aktualny minister sprawiedliwości jest najbardziej wyrazistą postacią w obozie władzy. - Wyborcy PiS myślą sobie najpewniej, że jeśli premier wyrzuciłby Ziobrę z rządu, to obóz władzy się rozpadnie - dodał.

Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Pollster w dniach 30-31 maja na próbie 1006 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/SE.pl