Oceń
Powołanie nowej uczelni wyższej ogłoszono podczas wspólnej konferencji prasowej szefów MSWiA i MEiN. - Podpisujemy list intencyjny z ministrem edukacji i nauki. Mamy przygotowany projekt ustawy, mamy przygotowaną koncepcję tej wyższej szkoły. (…) Chcemy, żeby projekt ustawy trafił jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi do Sejmu, żeby szybko został przyjęty przez parlament - wyjaśnił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych.
Zapowiedział, że intencją obu resortów "jest, żeby 1 października tego roku uczelnia rozpoczęła już nabór, a pierwszy semestr, żeby rozpocząć w lutym 2024 roku". Będzie to trzecia szkoła podległa MSWiA, obok Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Nowa uczelnia wyższa. Przemysław Czarnek wyjaśnia
- Straż Graniczna wykonuje niezwykle skomplikowaną służbę wymagająca specjalistycznych kompetencji, innych niż kompetencje policji, straży pożarnej, czy innych służb"- powiedział podczas uroczystości minister edukacji i nauki.
"Mam świadomość tego, dlatego, że przez cztery lata, jako wojewoda lubelski bardzo blisko współpracowałem z Nadbużańskim Oddziałem straży Granicznej, który pracuje na bardzo trudnym odcinku. Wówczas już na bardzo trudnym odcinku, a dzisiaj, jak wszyscy wiemy, te zadania Straży Granicznej skomplikowały się jeszcze bardziej i trzeba mieć świadomość tego, że najbliższa przyszłość to rzeczywistość, która będzie wymagała od funkcjonariuszy Straży Granicznej wyjątkowych umiejętności i kompetencji" - tłumaczył Przemysław Czarnek.
Jego zdaniem szkolenie kadr służby musi być ujednolicone. - Musi powstać Wyższa Szkoła Straży Granicznej, która będzie przygotowywała znakomite kadry Straży Granicznej na najbliższą przyszłość - powiedział szef MEiN. Dodał, że ta decyzja jest niezwykle ważna z punktu widzenia państwa polskiego, społeczeństwa polskiego i też niezwykle ważna dla nauki i szkolnictwa wyższego".
W Straży Granicznej służy obecnie 14,6 tys. funkcjonariuszy (4392 kobiet i 10 246 mężczyzn). Do tego dochodzi również ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych.
RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka, Agnieszka Ziemska
Oceń artykuł