,

Rzecznik rządu o karze śmierci. Jej przywrócenie popiera premier Morawiecki

PAP
03.01.2023 09:32

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wypowiedzi premiera, w której poparł karę śmierci i opowiedział się za jej przywróceniem. - Kara śmierci nie jest elementem agendy naszego programu politycznego, to było pytanie internautów i premier odpowiedział, jakie jest jego osobiste zdanie - komentował Müller.

Piotr Muller i Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowego spotkania z internautami przyznał, że w jego opinii karę śmierci "należałoby przemyśleć" i nie postępować pochopnie jak współczesny świat, który szybko chce ją wyeliminować.

- Moim zdaniem kara śmierci za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna. Uważam, że to był taki przedwczesny wynalazek lat 90. czy wcześniejszych. W tym względzie również nie zgadzam się z nauką kościoła, bo jestem zwolennikiem kary śmierci - wyjaśnił.

Morawiecki o karze śmierci. Komentarz z rządu

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany we wtorek w Polsat News, o jakie przestępstwa chodziło szefowi rządu, odparł, iż domyśla się, że np. wielokrotne zabójstwa, zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, z premedytacją, czy zbrodnie wojenne. - O tego typu przypadkach zapewne premier mówił - ocenił Müller.

Dopytywany, czy w PiS pojawił się pomysł na dyskusje o powrocie do kary śmierci, odparł, że "to nie jest elementem agendy programu politycznego w tej chwili".

- To było pytanie internautów i premier odpowiedział, jakie jest jego osobiste zdanie. (...) Jesteśmy przecież sygnatariuszami Karty Praw Człowieka i tam kara śmierci jest zakazana - zauważył rzecznik rządu.

loader

RadioZET.pl/PAP - Rafał Białkowski

Logo radiozet Dzieje się