,

Sąd zdecydował ws. Sikorski kontra Kaczyński. Chodzi o ogromną kwotę

01.12.2022 17:01

Sąd nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu od Jarosława Kaczyńskiego kwotę 708 tys. 480 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet - przekazał w czwartek adwokat Jacek Dubois. W 2020 roku sąd uznał prawomocnie, że prezes PiS naruszył dobra osobiste Sikorskiego, pomawiając byłego szefa MSZ o zdradę dyplomatyczną i nakazał zamieszczenie przeprosin.

Jest decyzja ws. Sikorski kontra Kaczyński
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER, Lukasz Kalinowski/East News

Radosław Sikorski pozwał w grudniu 2016 roku Jarosława Kaczyńskiego. Były szef MSZ uznał, że prezes PiS naruszył jego dobre imię, zarzucając mu zdradę dyplomatyczną w wywiadach udzielonych Polskiej Agencji Prasowej i Onetowi.  

Kaczyński stwierdził wówczas, że poprzedni rząd dopuścił się zaniechań ws. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. - Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy. Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego - zdrada dyplomatyczna - mówił Kaczyński w rozmowie z Onetem.

Kaczyński pomówił Sikorskiego. Przeprosiny w Onecie będą kosztować 708 tys. zł

Pierwszy proces Sikorski przegrał, jednak w lipcu 2020 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zobowiązał prawomocnie Kaczyńskiego do zamieszczenia stosownych przeprosin. Prezes PiS nie wykupił jednak płatnego ogłoszenia z przeprosinami o następującej treści: "W związku z udzielonymi przeze mnie wywiadami dla PAP i Onet przepraszam p. Radosława Sikorskiego za podanie nieprawdziwej informacji, jakoby Radosław Sikorski, pełniąc funkcję Ministra Spraw Zagranicznych, cofnął notę dyplomatyczną w sprawie uznania miejsca katastrofy smoleńskiej za eksterytorialne i dopuścił się tym samym zdrady dyplomatycznej. Swoją wypowiedzią naruszyłem dobra osobiste Radosława Sikorskiego. Jarosław Kaczyński".

ZOBACZ TAKŻE: Sikorski zareagował na film TVP. Zażartował z Dudy i Kaczyńskiego

W grudniu 2021 roku sąd postanowił, że Sikorski może ściągnąć przez komornika 46 tys. zł od Jarosława Kaczyńskiego. “Kaczyński olewa wyroki sądów tak europejskich jak polskich. Ale dostałem zgodę na zastępcze wykonanie przeproszenia mnie za 'zdrajcę dyplomatycznego.' Czy ktoś z Państwa wie czy ma już konto i gdzie? Poszukiwany też odważny komornik, który ściągnie PLN46k” - napisał wtedy Sikorski, zamieszczając na Twitterze skan postanowienia sądu.

W czwartek w sprawie zapadła kolejna decyzja. Adwokat Jacek Dubois przekazał, że sąd nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu od Jarosława Kaczyńskiego kwotę 708 tys. 480 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet. Kaczyński musi przeprosić na podstawie prawomocnego wyroku. Prezesowi PiS przysługuje złożenie zażalenia na to postanowienie.

Osoby komentujące wpis wyrażały wątpliwości, że chodzi o tak wysoką kwotę. W kancelarii Jacka Dubois uzyskaliśmy potwierdzenie przekazanej przez niego informacji. "Kontaktuję się z upoważnienia mec. Jacka Dubois. Potwierdzam, iż chodzi o kwotę 708.480 zł (słownie: siedemset osiem tysięcy czterysta osiemdziesiąt złotych 00/100)" - przekazała portalowi RadioZET.pl Zuzanna Miąsko z kancelarii Dubois i Wspólnicy.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się