Obserwuj w Google News

Drugi dzień obrad nowego Sejmu. Głosowania, relacja i transmisja na żywo

2 min. czytania
14.11.2023 15:00
Zareaguj Reakcja

Po godzinie 18:00 we wtorek zakończyły się kolejne obrady Sejmu nowej kadencji. Na sali sejmowej rozegrała się prawdziwa awantura, nie zabrakło obelg i kąśliwych komentarzy, a Szymon Hołownia ocenił, że "standardy demokratycznej debaty zostały przekroczone". Ostatecznie bezwzględną większością głosów wybrano posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, są to: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Tomasz Zimoch, Anna Maria Żukowska, Robert Kropiwnicki.

Pierwsze posiedzenie Sejmu
fot. PAP/Radek Pietruszka

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu rozpoczęło się w poniedziałek orędziem prezydenta i ślubowaniem posłów. W głosowaniu wybrano nowego marszałka izby - Szymona Hołownię oraz pięciu wicemarszałków. We wtorek Sejm kontynuował posiedzenie. Obrady Sejmu relacjonowaliśmy na żywo.

SEJM NA ŻYWO - głosowania, relacja i transmisja [14 listopada]

Oglądaj

W nowym Sejmie znajdzie się 6 klubów: PiS, Koalicja Obywatelska, Polska 2050-Trzecia Droga, PSL-Trzecia Droga, Lewica oraz Konfederacja. Polska 2050 i PSL startowały w wyborach parlamentarnych z jednego komitetu, ale zdecydowały, że w Sejmie stworzą dwa oddzielne podmioty, które jednak będą ze sobą ściśle współpracować.

Kto zostanie marszałkiem Sejmu? Wszystko wskazuje na to, że większość parlamentarna, którą tworzą: KO, Polska 2050, PSL i Lewica, zdecyduje się na tzw. rotacyjną formułę marszałka. Wybrana 13 listopada osoba będzie pełnić tę funkcję przez 2 lata, a po upływie tego czasu większość wybierze inną.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w poniedziałek 13 listopada Sejm wybierze na swojego marszałka Szymona Hołownię z Polski 2050. W 2025 roku funkcję tę przejmie z kolei Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Nie wiadomo jeszcze, ilu dokładnie będzie wicemarszałków, ale prawdopodobnie każdy z klubów będzie miał swojego przedstawiciela w prezydium.

Inauguracja Sejmu na żywo. Kiedy, o której godzinie?

We wtorek 7 listopada w Monitorze Polskim zostały opublikowane postanowienia prezydenta RP w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu oraz Senatu na 13 listopada. Zgodnie z postanowieniami, posiedzenie Sejmu ma rozpocząć się o godz. 12, a posiedzenie Senatu - o godz. 16.

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego, a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji otwiera prezydent i powołuje na marszałka seniora najstarszego wiekiem senatora. Jeśli nie ma możliwości by prezydent otworzył posiedzenie, robi to marszałek senior. Marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie i przeprowadza wybór marszałka Senatu, który następnie przejmuje przewodnictwo obrad.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap