Obserwuj w Google News

Trzeci dzień obrad nowego Sejmu na żywo. Relacja i transmisja online

2 min. czytania
21.11.2023 14:30
Zareaguj Reakcja

Zakończył się trzeci dzień obrad pierwszego posiedzenia Sejmu. Posłowie wybrali członków Trybunału Stanu i sejmowych komisji. Marszałek Szymon Hołownia odroczył posiedzenie do środy do godz. 11. W czwartym dniu obrad posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy ws. in vitro. Obrady Sejmu transmitujemy i relacjonujemy na żywo na RadioZET.pl. 

Obrady Sejmu
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Posiedzenie Sejmu zostało przerwane zgodnie z harmonogramem po godz. 14. Posłowie wybrali składy komisji sejmowych, 16 członków Trybunału Stanu oraz jego wiceprzewodniczących, którymi zostali Jacek Dubois oraz Piotr Andrzejewski. Obrady zostaną wznowione w środę o godz. 11. Tego dnia odbędzie się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. in vitro. Obrady relacjonujemy na żywo.

Sejm NA ŻYWO [transmisja 21 listopada]

Oglądaj

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji rozpoczęło się 13 listopada w poniedziałek. Posłowie złożyli ślubowanie, a premier Mateusz Morawiecki zgodnie z konstytucją podał rząd do dymisji. Sejm wybrał również nowego marszałka Szymona Hołownię oraz prezydium (tworzą je marszałek i wicemarszałkowie przyp. red.), które zostało rozszerzone, aby wszystkie kluby parlamentarne miały w nim swojego przedstawiciela. Większość odrzuciła jednak kandydatkę PiS na wicemarszałka Elżbietę Witek, tym samym partia Jarosława Kaczyńskiego do czasu zgłoszenia innego kandydata nie ma swojego reprezentanta w prezydium.  

Drugiego dnia posłowie wybrali swoich przedstawicieli w Krajowej Radzie Sądownictwa - Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Roberta Kropiwnickiego z KO, Tomasza Zimocha z Trzeciej Drogi-Polski 2050 i Annę Marię Żukowską z Lewicy. Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja, w której marszałek Hołownia musiał uspokajać posłów, wznoszących okrzyki i ministrów upominających się o zabranie głosu poza kolejnością, co według prowadzącego obrady było nadużywane. Posłowie wybrali też ze swojego grona sekretarzy Sejmu.

Redakcja poleca

Najbliższe posiedzenie Sejmu będzie kontynuacją pierwszego i zgodnie z harmonogramem rozpocznie się we wtorek 21 listopada o godz. 12. Marszałek Szymon Hołownia powiedział, że “nie będzie sejmowej zamrażarki” i wszystkie złożone projekty ustaw będą rozpatrywane. Zaznaczył jednak, że najpierw muszą zostać powołane komisje sejmowe, w których projekty również są czytane. 

Do laski marszałkowskiej spływają kolejne projekty. Lewica złożyła dwa: legalizujący aborcję do 12. tygodnia trwania ciąży oraz drugi depenalizujący przeprowadzenie tego zabiegu i pomoc w jego udzieleniu. Konfederacja złożyła z kolei projekt podnoszący kwotę wolną od podatku do 60 tys. złotych i stopniowego wprowadzenia dobrowolnych składek ZUS dla przedsiębiorców. Do Sejmu trafiły też projekty rządowe m.in. dotyczący zapewnienia kontynuacji tzw. wakacji kredytowych. 

Kiedy najbliższe posiedzenie Sejmu?

Wznowienie pierwszego posiedzenia Sejmu zaplanowane jest na wtorek 21 listopada o godz. 12. Obrady transmitujemy na żywo na RadioZET.pl. Natomiast termin drugiego posiedzenia Sejmu ogłosi marszałek Szymon Hołownia.

Nie przegap