Obserwuj w Google News

PiS przegrało głosowanie ws. komisji weryfikacyjnej. "Kolejny gong"

2 min. czytania
10.01.2023 20:01
Zareaguj Reakcja

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych znów odrzuciła projekt ustawy dotyczący powołania komisji weryfikacyjnej do spraw zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych
fot. PAP

Wnioski w tej sprawie zgłosiły: KO, Lewica i Polska 2050. Za odrzuceniem projektu głosowało 20 posłów z komisji, 19 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm. PiS przegrywa głosowania ws. komisji weryfikacyjnej

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych po raz pierwszy wniosła o odrzucenie tego projektu w połowie grudnia zeszłego roku. Dzień później Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu. Wówczas za odrzuceniem projektu zagłosowało 217 posłów, 232 było przeciw wnioskowi komisji, zaś dwóch wstrzymało się od głosu.

Redakcja poleca

Projekt ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 posłowie PiS złożyli w Sejmie na początku grudnia. Przekazywali, że organ ten będzie funkcjonował na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.

Zdaniem posłów opozycji, którzy zgłosili wnioski o odrzucenie projektu, proponowane przepisy mają charakter całkowicie polityczny i są ściśle związane z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.

"Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji znów odrzuciła powołanie PiSowskiej komisji weryfikacyjnej. Kolejny tydzień i kolejny gong dla ekipy z Nowogrodzkiej. Bardzo dobrze" – napisał na Twitterze poseł Lewicy Tomasz Trela.

"Tzw. ustawa weryfikacyjna ponownie odrzucona przez komisje administracji i spraw wewnętrznych. Cóż za wzorcowy imposybilizm w koalicji rządzącej" – skomentowała Magdalena Sroka, posłanka Porozumienia.

"Kolejny dowód, że PiS nie ma większości, by stabilnie rządzić. To doraźne klecenie większości z posiedzenia na posiedzenie, z projektu na projekt" – ocenił. senator KO Krzysztof Brejza.

RadioZET.pl