Obserwuj w Google News

Senator PiS "dociśnięty" w Radiu ZET. Prowadząca zdumiona odpowiedzią

2 min. czytania
16.01.2023 19:09
Zareaguj Reakcja

Wiceminister zdrowia i senator PiS Waldemar Kraska na antenie Radia ZET został zapytany, dlaczego zagłosował przeciw senackiej poprawce, zwiększającej wydatki na onkologię dziecięcą, a poparł dofinansowanie mediów publicznych kwotą 2 mld 700 mln zł. - Tutaj gra polityka - odparł. Prowadząca Beata Lubecka była zdumiona wypowiedziami wiceministra.

Waldemar Kraska
fot. RadioZET.pl

Waldemar Kraska w programie “Popołudniowy Gość Radia ZET” został zapytany o to, dlaczego zagłosował za odrzuceniem poprawki do ustawy budżetowej, zwiększającej o 2 mld zł wydatki na onkologię dziecięcą. - Jeśli chodzi o onkologię przeznaczamy dodatkowo ponad 5 mld zł, które trafiają na narodową strategię onkologiczną - odparł Kraska. 

Prowadząca Beata Lubecka dopytywała, czy “nie przydałyby się dodatkowe 2 mld zł”. - W Sejmie to pewnie by upadło, ale dlaczego zagłosowaliście przeciw? Bo nie tylko pan. Również pana koledzy i koleżanki, którzy też są lekarzami: senator (Stanisław - red.) Karczewski, pani senator (Dorota – red.) Czudowska, która jest lekarzem onkologiem - wymieniała Lubecka.

Redakcja poleca

Lubecka starła się z Kraską ws. onkologii dziecięcej

- Doskonale pani wie, że tutaj gra polityka, a nie realne wydatki. My od 2015 roku prawie dwukrotnie zwiększyliśmy wydatki na służbę zdrowia i zwiększamy - przekonywał wiceminister Kraska. 

- Ale gdzie tu gra polityka? - drążyła prowadząca. 

- Pani redaktor, ja też byłem w opozycji i przy ustawach budżetowych składaliśmy różne poprawki, które przeważnie nie przechodziły - mówił senator PiS. 

- No, ale to właśnie dlatego, że chcieliście utrzeć nosa opozycji? Na złość mamie odmrożę sobie uszy? - zapytała Lubecka. 

- Myślę, że teraz opozycja postępuje podobnie. To jest taka sama metoda - przyznał Kraska.

Senator PiS Waldemar Kraska: rzadko mamy dyscyplinę w głosowaniach 

- Czyli też składaliście poprawki, żeby namącić rządzącym? Ta poprawka nie miała najmniejszego sensu? - dziwiła się dziennikarka. 

- My naprawdę zwiększyliśmy nakłady na służbę zdrowia i na onkologię (…). Patrząc na ustawę budżetową na 2023 rok, to są naprawdę potężne pieniądze - powtórzył Kraska. 

- Ale za zwiększeniem finansowania TVP pan zagłosował? - zapytała Lubecka.

Kraska, po chwili milczenia, odparł: Jak pani wie, tak, zagłosowałem.

ZOBACZ TAKŻE:  Grozi nam paraliż państwa? "Nie można tego wykluczyć"

- I tutaj nie szkoda pieniędzy? 2 mld 700 mln zł na TVP i Polskie Radio, ale lwia część trafi na Woronicza i Plac Powstańców (siedziba TVP i TVP Info - red.), a także ośrodków regionalnych. Rozumiem, że tu trzeba było zagłosować na “tak”, a tam na “nie”. Czyli była po prostu dyscyplina. Był jakiś nakaz z góry? 

- Nie, my rzadko mamy dyscyplinę, jeżeli chodzi o głosowania - zapewnił Kraska. 

- Aha, jasne - nie dowierzała Lubecka. - Po prostu wiecie, jak macie głosować. 

- Tak jest - zgodził się wiceminister Kraska.

Cała rozmowa:

Oglądaj

RadioZET.pl