Obserwuj w Google News

Sensacyjne wyniki sondażu. Takiej sytuacji nie było od lat

3 min. czytania
01.12.2023 09:24
Zareaguj Reakcja

Szymon Hołownia po raz pierwszy jest liderem rankingu zaufania do polityków. Nowemu marszałkowi Sejmu ufa 49 proc. Polaków – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Andrzej Duda pierwszy raz od ośmiu lat znalazł się poza podium - na piątym miejscu. Zaufanie dla prezydenta wyraziło 39 proc. badanych.

Szymon Hołownia, Donald Tusk
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER, Artur Barbarowski/East News

Nowa kadencja Sejmu przynosi pierwsze sondażowe przetasowania. Szymon Hołownia znajduje się na czele rankingu zaufania do polityków z wynikiem zbliżonym do rekordowego w historii pomiarów IBRiS dla Onetu - 52,3 proc. - który we wrześniu 2020 roku osiągnął Andrzej Duda. W porównaniu do ostatniego sondażu marszałek Sejmu zyskał o 4 pkt proc. więcej - łącznie ufa mu 49 proc. Polaków. Negatywne zdanie o tym polityku ma 38,7 proc. badanych, a neutralne - 11,7 proc.

Sondaż: Duda za Trzaskowskim, Tuskiem i Kosiniakiem-Kamyszem

Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 47 proc. badanych (32,8 proc. zdecydowanie, 14,2 proc. raczej). Politykowi nie ufa 41,1 proc. osób. To wzrost 6,3 pkt w stosunku do poprzedniego sondażu. Neutralne zdanie ma 10,8 proc.

Redakcja poleca

Na trzeci miejscu znalazł się Donald Tusk. Onet zwrócił uwagę, że "to jego powrót do ścisłej czołówki po ponad czterech latach". Zaufanie do lidera Koalicji Obywatelskiej i kandydata nowej koalicji parlamentarnej na premiera deklaruje 43 proc. badanych (29,7 proc. zdecydowanie, 13,3 proc. raczej). To więcej o 2,4 pkt proc. w porównaniu do ubiegłego miesiąca. 45,6 proc. badanych nie ufa Tuskowi, to o 3,6 pkt mniej niż ostatnio. Neutralne zdanie o liderze KO ma 11,3 proc. ankietowanych.

Prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa się 42,3 proc. badanych. Negatywne zdanie ma 42,2 proc. osób, a 14,5 proc. Polaków ma o nim neutralne zdanie. Andrzej Duda w sondażu zaufania zajął piąte miejsce. "Prezydent plasuje się poza podium po raz pierwszy od blisko ośmiu lat - od grudnia 2015 roku. W najnowszym badaniu osiąga 39 proc. pozytywnych wskazań. To spadek o 2,5 pkt proc. Brak zaufania do polityka deklaruje 52,5 proc. osób, o 6 pkt więcej, a neutralne zdanie ma o nim 8,4 proc. uczestników sondażu" – wynika z badania. Z kolei zaufanie dla premiera Mateusza Morawieckiego deklaruje 33,7 proc. ankietowanych. To mniej o 0,3 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu.

Ziobro i Kaczyński na czele rankingu nieufności

Największą liczby negatywnych odpowiedzi uzyskali Zbigniew Ziobro (72,7 proc.), Jarosław Kaczyński (66 proc.) i Krzysztof Bosak (64,2 proc.). Największe wzrosty nieufności w tym miesiącu osiągnęli: Adrian Zandberg (wzrost o 12,6 pkt), Włodzimierz Czarzasty (o 11,6 pkt więcej) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (o 9,6 pkt więcej).

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-25 listopada 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Źródło: Radio ZET/Onet

Nie przegap