Obserwuj w Google News

Sensacyjny sondaż CBOS po ogłoszeniu 800 plus. Złe wieści dla PiS

2 min. czytania
19.05.2023 17:23
Zareaguj Reakcja

Poparcie dla PiS spada – wynika z najnowszego sondażu CBOS, przeprowadzonego w czasie, gdy Jarosław Kaczyński ogłosił zamianę programu 500 plus w 800 plus. W porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca wzrost poparcia odnotowały Koalicja Obywatelska oraz Lewica.

Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Gdyby  wybory parlamentarne 2023 odbywały się w maju, najwyższe poparcie uzyskałoby PiS z wynikiem 33 proc. To spadek o 3 pkt. proc. względem poprzedniego badania. Koalicja Obywatelska zyskała 3 punkty proc. Na formację, której liderem jest Donald Tusk, chce głosować 23 proc. Polaków.

Nowy sondaż partyjny

Trzecie miejsce w sondażu CBOS zajęła Konfederacja – 8 proc. (spadek o 1 punkt proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się koalicja Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL – 6 proc. oraz Lewica – 6 proc. (wzrost o 2 punkty proc.). Tyle samo co w poprzednim badaniu – 1 proc. – uzyskałaby Agrounia/ Porozumienie. Pozostałe komitety nie uzyskałyby poparcia (0 proc.). 20 proc. respondentów – o 3 punkty proc. więcej niż w kwietniu – udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć", a 3 proc. odmówiło odpowiedzi (spadek o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).

Redakcja poleca

W maju swój pewny udział w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się już teraz, zadeklarowało 79 proc. respondentów (wzrost o 5 punktów proc.). W tym miesiącu mniejsze są odsetki osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach (12 proc., spadek o 2 punkty proc.), a także z góry odrzucających możliwość udziału w głosowaniu (9 proc., spadek o 3 punkty proc.).

"Pierwsze notowania wspólnej koalicji Polski 2050 oraz PSL okazały się mniej korzystne niż suma wyników obu partii z kwietnia, kiedy występowały jeszcze pod własnymi szyldami (spadek o 2 punkty). Brak tzw. premii za zjednoczenie można jednak tłumaczyć nowością tego przedsięwzięcia politycznego, z którym – być może – ich wcześniejsi wyborcy muszą się jeszcze oswoić" – ocenia CBOS.

Sondaż CBOS: PiS traci przewagę nad KO

"Maj to drugi miesiąc z kolei, w którym notujemy zmniejszanie się dystansu między ugrupowaniem rządzącym a najsilniejszą formacją opozycyjną. W ciągu dwóch miesięcy obniżył się on o połowę. Jeszcze w marcu przewaga liczby sympatyków PiS nad zwolennikami KO wynosiła 20 punktów procentowych, w kwietniu zmniejszyła się do 16 punktów, zaś w maju spadła do 10 punktów. W tym miesiącu poprawiły się także notowania Lewicy. Stabilna wydaje się obecnie liczba zdeklarowanych sympatyków Konfederacji WiN" – podsumowuje CBOS.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 8 do 18 maja 2023 roku na próbie liczącej 1056 osób – w tym: 57,4 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 25,9 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 16,7 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej).

RadioZET.pl/CBOS