Kaczyński zostawi Ziobrę? Wyborcy PiS powiedzieli, czego oczekują

05.12.2022 09:02

Zdecydowana większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości chce, aby Solidarna Polska poszła do wyborów razem z partią rządzącą - wynika z nowego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.

Kaczyński i Ziobro
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Konflikt w Zjednoczonej Prawicy trwa już od kilku miesięcy. Solidarna Polska na czele ze swoim liderem Zbigniewem Ziobrą uważa, że premier Mateusz Morawiecki zgodził się na zbyt daleko idące ustępstwa wobec Unii Europejskiej, m.in. na wycofanie się z niektórych reform sądowych. Z kolei część polityków PiS obarcza Ziobrę winą za to, że Polska nie dostała jeszcze miliardów z Funduszu Odbudowy.

Wykorzystując tarcia w obozie władzy, opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Nieoficjalnie mówi się, że część posłów PiS może nie głosować, co przyczyni się do klęski lidera Solidarnej Polski.

Wyborcy PiS chcą jedności obozu władzy

Czy PiS powinien wystartować z Solidarną Polską w najbliższych wyborach parlamentarnych? Aż 35,4 proc. ankietowanych uważa, że tak, z czego 21 proc. zdecydowanie popiera ten pomysł. 39,5 proc. badanych jest przeciwnych wspólnemu startowi tych formacji w wyborach. 25,1 proc. nie wie, czy PiS powinien iść do wyborów z Solidarną Polską.

Inne zdanie na ten temat mają wyborcy PiS. Aż 68 proc. z nich uważa, że PiS i Solidarna Polska razem powinni iść do wyborów. Przeciwnych wspólnemu startowi jest 22 proc. zwolenników PiS, w tym 7 proc. powiedziało "zdecydowanie nie". 10 proc. nie ma zdania na ten temat.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska