Obserwuj w Google News

Pierwsze efekty Marszu 4 czerwca. KO minimalnie wyprzedza PiS

1 min. czytania
06.06.2023 21:42
Zareaguj Reakcja

Koalicja Obywatelska minimalnie wyprzedza PiS - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. W Sejmie znaleźliby się przedstawiciele jeszcze trzech komitetów, choć jeden z nich balansuje na granicy progu wyborczego.

Sondaż
fot. Jacek Domiński/REPORTER, Wojciech Olkuśnik/East News

Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadzony został w dniach 5-6 czerwca, a więc już po Marszu 4 czerwca - który zgromadził w Warszawie prawie pół miliona ludzi - a także po uchwaleniu i podpisaniu przez prezydenta "lex Tusk". Badanie opublikowano we wtorek późnym popołudniem.

Sondaż po marszu. KO wyprzedza PiS

Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska minimalnie wyprzedza PiS. Kierowana przez lidera PO Donalda Tuska formacja może liczyć na głosy 32 proc. Polaków, a partia Jarosława Kaczyńskiego (i jej koalicjanci) cieszy się poparcie 31 proc. Z uwagi na termin przeprowadzenia sondażu można podejrzewać, że zarówno "lex Tusk", jak i niedzielna demonstracja przyczyniły się do takich rezultatów.

Redakcja poleca

Do Sejmu weszliby także przedstawiciele: Trzeciej Drogi (Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL) oraz Konfederacji, na które głos deklaruje po 10 proc. ankietowanych. Swoich posłów do parlamentu wprowadziłaby również Lewica, choć z wynikiem 6 proc. balansuje ona na granicy progu wyborczego.

Poniżej tej granicy z poparciem 2 proc. plasuje się AGROunia, a z 0 proc. Porozumienie. Z kolei aż 9 proc. respondentów wybiera odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" bądź odmawia wskazania konkretnej opcji politycznej.

RadioZET.pl/fakty.tvn24.pl