Obserwuj w Google News

To oni stworzą rząd po wyborach. W sondażu pojawiła się nowa partia

2 min. czytania
06.02.2023 08:46
Zareaguj Reakcja

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, wygrałoby je rządzące od prawie 8 lat PiS wraz z koalicjantami - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Podział mandatów byłby już jednak korzystniejszy dla obecnej opozycji, która mogłaby po wyborach utworzyć rząd. Badanie dla WP jest pierwszym, w którym pojawił się sojusz Porozumienia oraz AGROunii.

Sondaż WP
fot. Jacek Domiński/REPORTER

Wybory parlamentarne 2023 już jesienią, nic więc dziwnego, że do tego czasu regularnie pojawiać się będą sondaże poparcia. Jeden z nich - w wykonaniu pracowni United Surveys  opublikowała w poniedziałek Wirtualna Polska.

Sondaż WP. PiS wygrywa, awans Lewicy

Wynika z niego, że gdyby Polacy poszli do urn w najbliższą niedzielę, największy odsetek z nich zagłosowałby na  PiS. Partia rządząca - wraz z koalicjantami - może liczyć na 34,6 proc. głosów. To o 0,2 pkt proc. więcej niż poprzednio.

Redakcja poleca

Drugie miejsce w zestawieniu tradycyjnie okupuje Koalicja Obywatelska. 28 proc. stanowi wzrost o 0,9 pkt proc. Podium zamyka Lewica, która dzięki progresowi o 0,7 proc. osiągnęła wynik 9,1 proc.

Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze: Polska 2050 Szymona Hołowni (8,1 proc. - spadek o 1,6 proc.), Konfederacja (5,2 proc.) i PSL (5,1 proc.). Dwa ostatnie ugrupowania zaliczyły spadek o ponad 1 pkt proc. 8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach.

Porozumienie i AGROunia łączą siły. Jaki mają wynik?

Sondaż ten jest pierwszym, który uwzględnił nowo powstającą inicjatywę polityczną -  wspólną partię Porozumienia i AGROunii. O tym, że taki sojusz powstaje, jako pierwsza informowała właśnie WP, a w niedzielę wieczorem potwierdzili liderzy obu formacji - Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak.

Redakcja poleca

Czy nowe ugrupowanie może zmienić układ sił na polskiej scenie politycznej? Na ten moment nieszczególnie, gdyż w badaniu US cieszy się poparciem 1,9 proc. respondentów. To zdecydowanie za mało, by mieć swoich przedstawicieli w parlamencie.

Podział mandatów. Opozycja tworzy nowy rząd

Jak w takim razie powyższy rozkład poparcia przełożyłby się na podział mandatów? Według wyliczeń prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, mimo zwycięstwa PiS w wyborach, to opozycja - złożona z KO, Lewicy, Polski 2050 i PSL - utworzyłaby nowy rząd. Sytuacja przedstawia się następująco:

  • PiS - 203 miejsca
  • KO - 160
  • Lewica - 38
  • Polska 2050 - 32
  • Konfederacja - 13
  • PSL - 13
  • mniejszość niemiecka - 1

54,9 proc. Polaków (a więc o kilka procent mniej niż w 2019 roku) zadeklarowało uczestnictwo w wyborach do parlamentu. 42,4 proc. z nich nie zamierza pójść do urn, a zaledwie 2,7 proc. jest niezdecydowanych.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska