,

"Sposób przedstawiania Tuska w TVP jest proszeniem się o przemoc"

31.12.2022 11:00

- Jeżeli ktoś ogląda Wiadomości TVP, to ma wrażenie, że nie tylko cały czas rządzi Donald Tusk, ale jest przedstawiany jako największe zło świata. Ten hejt może spowodować dodatkowe zagrożenie - mówiła w programie 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. 

lubnauer ozdoba
fot. Radio ZET

Goście programu 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET rozmawiali o bezpieczeństwie polityków oraz o ostatniej decyzji szefa MSWiA związanej z przyznaniem Donaldowi Tuskowi ochrony SOP.

- Rodzina Donalda Tuska nie została objęta ochroną. Ochroną objęto Donalda Tuska, na trzy miesiące - poinformował wiceszef MSWiA Błażej Poboży. - Jest to decyzja, którą podjął minister Mariusz Kamiński, który zawsze kieruje się logiką państwową [...] Ja tę sytuację odbieram bardzo pozytywnie.

"Sposób przedstawiania Tuska w TVP jest proszeniem się o przemoc"

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej zauważyła, że prezes PiS korzysta z prywatnej ochrony finansowanej z pieniędzy partyjnych. - Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński nie ufa instytucjom państwa, skoro ma prywatną ochronę. Ale jednocześnie jego domu chroni kilkunastu, kilkudziesięciu policjantów. Jego spotkania w Wielkopolsce chroniło 180 funkcjonariuszy.

- Rozumiem, że to była rozmowa między policją a Donaldem Tuskiem. Być może jest prowadzone w tej chwili jakieś śledztwo i nie ma powodów, żeby ujawniać, jaką wiedzę posiada policja. Tusk, tak samo jak teraz korzysta z państwowej ochrony, tak jest obiektem hejtu za pieniądze publiczne. Jest pozew w sprawie TVP - mówiła Lubnauer.

- Jeżeli ktoś ogląda Wiadomości TVP, to ma wrażenie, że nie tylko cały czas rządzi Donald Tusk, ale jest przedstawiany jako największe zło świata. Ten hejt może spowodować dodatkowe zagrożenie. Sposób przedstawiania Tuska w TVP jest proszeniem się o przemoc - podkreśliła posłanka KO.

"Tusk jest politykiem najbardziej narażonym na ataki nienawiści i hejtu"

Podobnego zdania był Piotr Zgorzelski z PSL. - Donald Tusk jest politykiem najbardziej narażonym na ataki nienawiści i hejtu, które są kierowane poprzez kanał telewizji publicznej. Nie ma chyba wydania Wiadomości TVP, w których nie występowałby w roli czarnego charakteru, udzielającego bezpłatnych lekcji języka niemieckiego.

Czy w wymiarze politycznym Tusk jest "niemieckim kolaborantem"? - pytał Jacka Ozdobę z Solidarnej Polski prowadzący program Andrzej Stankiewicz. - A jak inaczej nazwać sytuację, kiedy jest zero-jedynkowo postawienie na sojusz, który jest ponad głowami Europejczyków, czyli Rosja-Niemcy? W postaci transformacji całej energetyki na gazową. Patrząc na to, jaką uprawiał politykę, i że zawsze jest patrzenie proniemieckie, to zgadzam się z panem ministrem Ziobrą - stwierdził Ozdoba.

"Przeciwko Adamowiczowi prowadzono medialną nagonkę"

- Ja Tuska nie kocham, to jest polityk absolutnie nie z mojej bajki. Ale na litość boską, skończmy dyskusję na temat bezpieczeństwa rodzin i polityków [...] Ja jestem dumny z pana ministra Kamińskiego, że przyznał ochronę, jeżeli było takie zagrożenie - dodał polityk SP.

- Ktoś wywołał tego typu atmosferę - zauważył z kolei Robert Biedroń z Lewicy. - Musimy mieć jakąś refleksję nad tym, jak się wypowiadamy [...] Przez kilka lat byłem prezydentem Słupska, kiedy Paweł Adamowicz był też prezydentem. Przyjaźniliśmy się, była nas czwórka prezydentów. Paweł Adamowicz był też w podobnej sytuacji do wielu polskich polityków. Przeciwko niemu była prowadzona zorganizowana, medialna nagonka. Mam wrażenie, że bardzo podobna, jak wobec Donalda Tuska.

loader

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się