Oceń
Janusz Wojciechowski w rozmowie z Wirtualną Polską odniósł się do skierowania przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęcie tej ustawy miało być, zdaniem przedstawicieli rządu, jednym z głównych warunków Komisji Europejskiej, by odblokować Polsce środki na Krajowy Plan Odbudowy.
Środki na KPO trafią do Polski? "Gdyby prezydent podpisał, pieniądze byłyby wypłacone"
- Gdyby ustawa o Sądzie Najwyższym została podpisana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, to pieniądze z Funduszu Odbudowy zostałyby Polsce wypłacone. Mówię to na podstawie wiedzy z samej Komisji Europejskiej. Wiem, że wejście w życie tej ustawy byłoby uznane za wypełnienie kamienia milowego dotyczącego wymiaru sprawiedliwości, i sprawa byłaby załatwiona - powiedział komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa.
Podkreślił, że "mówi to po raz pierwszy tak jednoznacznie". - Mam tę wiedzę bezpośrednio z Komisji Europejskiej, więc mówię o tym z pełną odpowiedzialnością - stwierdził. Pytany o to, czy podziela wątpliwości prezydenta w kontekście zgodności nowelizacji ustawy o SN z konstytucją, odparł, że nie widzi on konstytucyjnych problemów w tej ustawie. - Zarówno z przejęciem pewnego obszaru kompetencji przez Naczelny Sąd Administracyjny, jak i z tzw. testem niezależności sędziów - dodał.
Myślę, że wybór jest dziś taki: albo trudna sytuacja w sądownictwie z perspektywą dalszych reform oraz fundusze z KPO, albo nadal trudna sytuacja w sądownictwie i brak tych funduszy
Wojciechowski zaznaczył, że fundusze na KPO są bardzo potrzebne również w kontekście polskiego rolnictwa, a zwłaszcza przetwórstwa, które zostało dotknięte zerwaniem łańcuchów dostaw. Podkreślił, że jest to kluczowe dla całego sektora produkcji żywności, do którego należą rolnicy i przetwórcy.
- Rolnicy muszą mieć większy dostęp do bezpośredniej sprzedaży, muszą mieć możliwości sprzedawania swoich produktów również na najbliższym rynku, a nie ciągle szukać dalekich. Trzeba mieć własny rynek sprzedaży. Nadal w tym obszarze jest wiele do zrobienia - zaznaczył unijny komisarz.
Duda skierował ustawę o SN do TK
21 lutego Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego. Nie będzie ona obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją. Prezydent zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się ustawą.
Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli posłowie PiS, ma wypełnić kluczowy, dotyczący praworządności "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Sejm uchwalił ją 13 stycznia. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które Sejm odrzucił. Wówczas nowelizacja trafiła do prezydenta.
RadioZET.pl/PAP/Wirtualna Polska
Oceń artykuł