Obserwuj w Google News

Szokujące słowa Kukiza. Wytknął Holland pochodzenie. "Nie jest wyjątkiem"

2 min. czytania
22.09.2023 15:58
Zareaguj Reakcja

Jestem oburzony takim przedstawianiem Polaków - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz o filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland. W rozmowie z PAP zarzucił też reżyserce "manipulacje i dezinformacje", a także pozwolił sobie na komentarz na temat pochodzenia i domu rodzinnego artystki.

Kukiz Holland
fot. Jacek Domiński/REPORTER, Paweł Wodzyński/REPORTER

"Zielona granica"  Agnieszki Holland właśnie wchodzi do kin. Opowiadający o kryzysie migracyjnym na  granicy polsko-białoruskiej film został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i wyróżniony nagrodą specjalną jury na festiwalu w Wenecji. Wzbudził też ogromne poruszenie oraz hejt ze strony polityków PiS i zwolenników rządu.

Przodował w tym zwłaszcza Jarosław Kaczyński. Na środowym spotkaniu w Opolu mówił, że "Zielona granica" to "zorganizowany atak" i "operacja, mająca zmusić Polaków do tego, by się poddali". Z kolei w piątek wygłosił oświadczenie, w którym stwierdził, że film jest "przygotowaniem do zburzeniu muru na granicy" oraz "zgody na relokację uchodźców".

Kukiz o "Zielonej granicy". Wytknął Holland pochodzenie

Do grupy krytyków dzieła oraz jego reżyserki dołączył też Paweł Kukiz. - Jako Polak jestem oburzony przedstawieniem Polaków jako zacofanych ludzi, którzy męczą "intelektualistów", przybywających z Afryki, by swoją wiedzą dzielić się z Polakami, Niemcami i Włochami - powiedział polityk startujący w wyborach parlamentarnych z list PiS.

Redakcja poleca

W rozmowie z Polską Agencją Prasową dodał, że nie dziwi go przekaz zawarty w filmie, tak, jak "nie widzi przekaz w TVN24, który przypomina bardziej metody służby bezpieczeństwo, dezinformacji i manipulacji". Tu jednak pozwolił sobie na bulwersującą wypowiedź, wytykając artystce pochodzenie i jej korzenie.

A nie dziwi mnie z tego powodu, że wiele twarzy TVN-u wywodzi się z rodzin funkcjonariuszy służby komunistycznej bezpieki. I podobnie jest z panią Agnieszką Holland. [...] Trudno oskarżać ją o jakieś artystyczne wizje, biorąc pod uwagę jej dom rodzinny - Paweł Kukiz

- Człowiek najwięcej zachowań, emocji, postrzegania świata wynosi z domu. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale pani Holland z pewnością takim wyjątkiem nie jest. Po prostu tak została ukształtowana, wychowana. Jednego człowieka rodzina wychowuje na patriotę, a drugiego na kosmopolitę, dla którego państwowość w jakiejkolwiek formule jest objawem totalitaryzmu i przemocy - ocenił parlamentarzysta.

PAP/Grzegorz Bruszewski

Nie przegap