Obserwuj w Google News

Jak wygląda karta do głosowania w wyborach 2023 do Sejmu i Senatu i w referendum? [WZÓR]

3 min. czytania
11.10.2023 15:04
Zareaguj Reakcja

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała w połowie września uchwałę, w której uregulowano wygląd kart wyborczych w wyborach parlamentarnych 2023 do Sejmu i Senatu oraz referendum. Jak będą wyglądać? W najbliższym głosowaniu karty wyborcze będą jednostronne, ich wymiary będą się różnić w zależności od okręgu wyborczego i liczby kandydatów. Wzór kart do głosowania pokazujemy poniżej. Wyjaśniamy też, jak oddać ważny głos. 

Wybory 2023
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Karta do głosowania w wyborach 2023: Jak wygląda?

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października, wtedy wyborcy zdecydują, kto będzie sprawował rządy w Polsce przez najbliższe cztery lata. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Kandydaci zawalczą o 460 mandatów poselskich i 100 mandatów senatorskich. Wyborcy będą też mogli wyrazić swoją opinię w referendum.

Głosowanie nie mogłoby się jednak odbyć bez kart wyborczych. Ich wygląd reguluje uchwała Państwowej Komisji Wyborczej - z tej dowiadujemy się, że karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu, a także w referendum będą jednostronne.

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, wyjaśniła w rozmowie z PAP, że taka forma kart do głosowania będzie wygodna, tak dla wyborców, jak i komisji wyborczych liczących głosy.

Wzór karty wyborczej

Uchwała dotycząca kart do głosowania pojawiła się na stronie PKW 15 września. W dokumencie wyszczególniono dokładne rozmiary kart - te będą zależne od okręgów oraz liczby kandydatów w nich startujących. Dostępne w załączniku do uchwały wzory kart do głosowania wyglądają następująco: 

karta-sejm
fot.
karta-sejm-2
fot.

Jak wygląda karta do głosowania w referendum? [WZÓR]

Jednostronicowa będzie również karta do głosowania w referendum. Przypomnijmy, że 15 października Polacy wybiorą, kto zasiądzie w ławach poselskich i senackich, ale także będą mogli odpowiedzieć na cztery pytania, które rząd PiS ujął w referendum.

Na stronie PKW dostępny jest wzór karty do głosowania w referendum:

karta-referendum
fot.

Warto dodać, że PKW przygotowała też wzory specjalnych nakładek, dopasowanych zarówno do kart do głosowania do Sejmu, Senatu, jak i w referendum. Te będą sporządzone w alfabecie Braille'a. 

Jak wypełnić kartę wyborczą do głosowania w wyborach 2023?

Z pewnością są też osoby, zwłaszcza najmłodsi wyborcy, którzy nie mają pewności co do tego, jak poprawnie wypełnić kartę do głosowania, aby ich głos był ważny. 

Przede wszystkim należy dokładnie przyjrzeć się karcie do głosowania zaraz po jej otrzymaniu. Powinna się na niej znajdować pieczęć Okręgowej Komisji Wyborczej raz niezbędne informacje o warunkach głosowania. Te znajdują się w dolnych rogach karty do głosowania.

Oglądaj

Oddany prawidłowo głos to ten, na którym znajduje się znak "X" umieszczony przy nazwisku wybranego kandydata. Kodeks wyborczy określa znak "X" jako "dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Pamiętajmy, że głos można oddać tylko na jednego kandydata. Po wszystkim wystarczy złożyć kartę i wrzucić ją do urny wyborczej.

Nie przegap