Obserwuj w Google News

To oni mogą stworzyć rząd po wyborach. Jednej partii wyraźnie spadają notowania

2 min. czytania
06.03.2023 12:00
Zareaguj Reakcja

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby PiS, ale władzę przejęłaby obecna opozycja - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Z badania wynika, że powody do niepokoju ma Polska 2050 Szymona Hołowni, która uplasowała się dopiero na 5. miejscu.

J. Kaczyński w Sejmie
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wirtualna Polska opublikowała w poniedziałek nowy sondaż, który na zlecenie portalu wykonała pracownia United Surveys. Wynika z niego, że - gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę - na najwyższe poparcie wciąż może liczyć  PiS wraz koalicjantami.

PiS wygrywa, porażka Hołowni. Nowy sondaż WP

Rządząca od 2015 roku formacja zalicza jednak spadek o 1,1 pkt proc. i dziś popiera ją 34,7 proc. Polaków. Drugie miejsce w zestawieniu tradycyjnie zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,7 proc. głosów. To o 0,7 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Podium zamyka Lewica, na którą głos deklaruje 8,2 proc. ankietowanych. To o 0,5 pkt proc. mniej niż ostatnio. Na czwartym miejscu plasuje się Konfederacja (7,3 proc. - wzrost o 0,4 pkt proc.).

Redakcja poleca

Do Sejmu weszliby jeszcze przedstawiciele Polski 2050 (7,1 proc. - spadek o 0,4 pkt proc.) oraz PSL (6,9 proc. - spadek o 0,1 pkt proc.). Choć ugrupowanie Szymona Hołowni nie zaliczyło największego procentowo spadku, to jednak 5. miejsce w zestawieniu (za Konfederacją) można uznać za sondażową porażkę.

Progu wyborczego nie przekroczył sojusz AGROunii i Porozumienia z wynikiem 0,9 proc. (choć poparcie wzrosło o 0,5 pkt proc.). 7 proc. respondentów nie potrafiło określić, na kogo chcieliby zagłosować. Frekwencja wyborcza wyniosłaby 57,2 proc., a aż 40 proc. badanych na pewno nie zamierza pójść do urn.

Podział mandatów w Sejmie. Większość miałaby obecna opozycja

Jak wyglądałby podział mandatów, gdyby takie rezultatu padły w wyborach do parlamentu? Według wyliczeń prof. Jarosława Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyglądałoby to następująco:

  • PiS - 199 
  • KO - 156
  • Lewica - 31
  • Polska 2050 - 24
  • Konfederacja - 26
  • PSL-KP - 23
  • mniejszość niemiecka - 1

Widać, że PiS nie byłoby w stanie samodzielnie sformować rządu. Jednak nawet w - pozostającej wciąż w sferze spekulacji - koalicji z Konfederacją liczba mandatów wzrasta do zaledwie 225. Oznacza to, iż większość (choć niewielką) w nowej kadencji miałaby obecna opozycja.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska