Obserwuj w Google News

Tusk pozywa TVP. Ujawniamy treść pozwu. "Poświata przypominająca celownik"

2 min. czytania
29.12.2022 11:49
Zareaguj Reakcja

Radio ZET poznało treść pozwu złożonego przez Donalda Tuska przeciwko TVP tuż przed świętami do Sądu Okręgowego w Warszawie. Dotyczy on ochrony dóbr osobistych wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Lider PO twierdzi, że telewizja publiczna naruszyła jego dobra osobiste, publikując co najmniej 28 razy w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP jego wizerunek w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na jego klatkę piersiową. 

Donald Tusk
fot. Wojciech Olkusnik/East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W pozwie czytamy: "Z treści materiałów TVP wynika, że Donalda Tuska cechuje: brak wiarygodności, zmienność poglądów, hipokryzja, skłonność do kłamstwa, agresja, ponadto służalczość w stosunku do Niemców i uległość wobec Rosjan, antyfeminizm, pogarda dla ludu, cynizm. (...) W analizowanych materiałach łamano regułę oddzielania informacji od komentarza, ponadto prezenterzy i reporterzy „Wiadomości” naruszyli wielokrotnie zasadę neutralności, która wyraża się poprzez brak emocjonalnego stosunku do czytanych przekazów".

Do pozwu dołączono 28 screenów z 28 nagrań głównych wydań programu „Wiadomości” TVP. Widać na nich przedstawiony przez TVP wizerunek Donalda Tuska, z celownikiem na piersi i w czerwonej poświacie. "Abstrahując od wyżej opisanych stosowanych przez TVP metod, część materiałów zawierało dodatkowo symbol focusa, który w ocenie strony powodowej przypomina celownik broni palnej" - napisali prawnicy Donalda Tuska.

Redakcja poleca

Tusk pozywa TVP

Autorzy pozwu przytaczają opinię prof. dr hab. Magdalena Mateja, która wprost stwierdziła, iż sposób prezentowania wizerunku powoda (Donalda Tuska) może wręcz zachęcać do fizycznych ataków na powoda. „Komunikaty wizualne, w szczególności sugestywna symbolika, które wraz z wypowiedziami językowymi składają się treść »Wiadomości«, prowadzą do swoistego naznaczenia, napiętnowania opozycyjnego polityka" - napisano. 

Lider Platformy Obywatelskiej domaga się od telewizji publicznej opublikowania na antenie telewizji TVP 1 oraz TVP Info w głównym wydaniu programu „Wiadomości” w godzinach między godziną 19:30 a 19:50, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, przeprosin.

To samo dotyczy strony internetowej TVP Info oraz profilu TVP Info na portalu Twitter. Tu przeprosiny miałyby być wyświetlane nieprzerwanie przez okres 48 godzin. Donald Tusk wnosi też o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń - zakazu publikowania wizerunku Donalda Tuska w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na jego klatkę piersiową w terminie 1 roku od dnia doręczenia pozwanej postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

Tusk wnosi także o zasądzenie wpłaty 30 tys. zł na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pozew przygotowała i złożyła gdańska kancelaria Zieliński Ślesicki Adwokaci.

Sprawę sposobu przedstawiania Tuska w TVP jeszcze w lipcu w Wirtualnemedia.pl komentował szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. - To absurd i nieprawda, ujęcie pochodzi z monitora odglądowego drugiej kamery. Bardzo popularny zabieg stosowany przez wiele telewizji w przypadku ilustrowania zdjęć z konferencji prasowych różnych polityków - mówił Olechowski.

RadioZET.pl/PTD