Obserwuj w Google News

Tusk "przejmuje hasło PiS". Nawiązał też do afery wizowej. "Jutro zobaczycie dokumenty"

3 min. czytania
24.09.2023 14:59
Zareaguj Reakcja

Uroczyście ogłaszam, że przejmuję hasło PiS: bezpieczna przyszłość Polaków - powiedział lider PO Donald Tusk. Zaznaczył, że "brutalność z ostatnich dni jest ponadstandardowa i wyjątkowa". Zapowiedział też ujawnienie nowych dokumentów ws. afery wizowej.

Tusk
fot. PAP

Wybory parlamentarne już 15 października. Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego ocenił, że Polacy, także wyborcy PiS, "coraz lepiej widzą i czują, że Jarosław Kaczyński i jego partia nie mają literalnie nic wspólnego z bezpieczeństwem". - Jakiejkolwiek dziedziny życia dotkniemy: energetyki, ochrony klimatu, ochrony rzek i lasów, bezpieczeństwa ludzi, bezpieczeństwa granic i terytorialnego państwa, bezpieczeństwa geopolitycznego i dyplomatycznego - powiedział.

Wybory 2023. Tusk ogłosił, że "przejmuje hasło PiS"

Jego zdaniem "wystarczy być cynicznym i mieć środki, a PiS jest cyniczny i ma środki, by sprawić wrażenie różnymi działaniami i propagandą, że oni są silni i zdeterminowani". Jak zaznaczył, "nikt nie chce oglądać agresji, ale oni nam wtłaczają obrazy agresji - każdy ich spot, każda ich reklama telewizyjna, wypowiedź".

Redakcja poleca

Jak dodał, dowiedział się, że przygotowuje "zamach stanu" i "okupację w Polsce". - Oczywiście, ktoś w internecie się zaśmieje, ktoś inni napisze "idioci", jakie są w stanie głupoty wykombinować. Ale w tym szaleństwie i głupocie jest metoda. Bo jak normalna Polka, Polak, sobie myśli, że jest jakiś facet i on chce zamach stanu, żeby Niemcy rządzili, jest przeciwko polskiemu mundurowi, no to każdy normalny myśli, że to jest ktoś zły, zdrajca i morderca - wskazał Tusk.

Za tym jest cała machina państwowa. Trudno się dziwić, że to budzi agresję i emocje. I wtedy ta władza wymyśla takie interwencje, bo ta brutalność z ostatnich dni jest ponadstandardowa i wyjątkowa, żeby pokazać, że oni są zdeterminowani, silni i zrobią porządek - Donald Tusk

Tymczasem - jak wskazał - ostatnio ukazało się badanie, w którym zapytano Polaków o to, pod rządami jakiej partii Polska będzie najbezpieczniejsza. - Mimo ich gigantycznej propagandy więcej Polek i Polaków wskazało Koalicję Obywatelską jako tę partię, pod której rządami Polska będzie bezpieczniejsza. W związku z tym uroczyście ogłaszam, że przejmuję hasło PiS: bezpieczna przyszłość Polaków, w imieniu wszystkich Polek i Polaków - podsumował lider PO.

Afera wizowa. Tusk zapowiedział kolejne dokumenty

Tusk odniósł się również do afery wizowej, czyli procederu otrzymywania wiz w zamian za łapówki, z którego korzystali głównie obywatele państw Azji i Afryki, opisywały media, a sprawą zajmuje się również prokuratura - dotychczas siedmiu osobom postawiono zarzuty, a trzy zostały zatrzymane. W wyniku afery stanowisko wiceministra spraw zagranicznych odpowiedzialnego za sprawy konsularne i wizowe (a także miejsce na listach PiS do Sejmu) stracił Piotr Wawrzyk, a MSZ zarządziło przeprowadzenie kontroli i audytów w polskich placówkach konsularnych.

- Oni nadal ten proceder prowadzą. 10 tys. w lipcu i 14 tys. w sierpniu. Tylko w ciągu dwóch miesięcy z Polski przeszło za granicę 24 tys. nielegalnych imigrantów - powiedział. - Jutro zobaczycie dokumenty. PiS-owski rząd stał się szmuglerem nielegalnych migrantów - zapowiedział szef PO.

Nie przegap