Obserwuj w Google News

W PiS zapadła decyzja. Ważny polityk będzie łączył dwa stanowiska

2 min. czytania
13.11.2023 12:39
Zareaguj Reakcja

Klub Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, że szefem klubu parlamentarnego zostanie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON zapowiedział, że będzie łączył obydwie funkcje.

Błaszczak
fot. Od lewej: Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jacek Domiński/REPORTER

W poniedziałek o godzinie 12 rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL), powołany przez prezydenta na tę funkcję. Podczas posiedzenia nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie.

Mariusz Błaszczak szefem klubu PiS. Zapadła decyzja

Przed inauguracyjnym posiedzeniem Sejmu X kadencji zebrał się klub Prawa i Sprawiedliwości. Po zakończeniu zebrania Rafał Bochenek poinformował, że zdecydowano na nim o wyborze nowych władz. - Przewodniczącym klubu PiS został wybrany pan minister Mariusz Błaszczak - powiedział. Reszta prezydium zostanie wybrane jeszcze w poniedziałek.

Redakcja poleca

Sam zainteresowany skomentował już decyzję klubu parlamentarnej swojej formacji. Wciąż jeszcze urzędujący szef MON zapowiedział, że zamierza łączyć obydwie funkcje.

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji

W posiedzeniu bierze udział prezydent Andrzej Duda, a jednym z punktów harmonogramu obrad Sejmu jest jego jego orędzie. Premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu, a kolejnego premiera desygnuje prezydent i powołuje go, wraz z pozostałymi członkami rządu, w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap